Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Камджалов: Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено

Йордан Камджалов
Снимка: Академия за човека

Няколко дни след 24 май в "Нашият ден" диригентът Йордан Камджалов споделя своите възгледи за просветата, културата и образованието, като път към цялостното здраве на отделния човек и на обществото.

За втори път – на 28 септември – интердисциплинарният просветния център "Академия за човека", дело на фондация "Йордан Камджалов", ще отвори врати за всички, които се стремят към ментално, духовно и физическо възвисяване. "Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено. А просвета, която не е осъзнала, че изкуството е централен, мощен инструмент за повдигането на човека, за възпитанието на човешката душа и изобщо за неговите ум, сърце и тяло, това е една незряла педагогика.", заявява Камджалов.

Занятията в "Академия за човека" се провеждат от изявени педагози със световен принос, казва диригентът и допълва, че предметите в Академията са свързани с цялостното развитие на човека – ментална, емоционална и физическа интелигентност – обобщени от моралната интелигентност
Камджалов вярва, че фрагментарността разболява хората, като развитието само в една област води до физически и умствен упадък. Маестрото заявява: "Здравето е нашата основна цел. На нас не ни трябва едно изучено общество, но болно. Едно истинско творческо общество, обаче болно. Или едно върхово физическо общество, но без никакви морални ценности. Трябва да боравим разумно с богатствата, които са вътре в човека."

Друг вдъхновяващ проект, който в момента Камджалов осъществява, е концерт-спектакълът "Мистерии и свобода" с участието на Софи Маринова. По думите на диригента този концерт обобщава вековната история на европейската музика и е нещо невиждано до този момент. След София спектакълът ще бъде пренесен във Варна, Пловдив и Бургас.

Камджалов съобщава, че на 9 юни предстои симфонично честване на 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Учителят с огромен принос към българската култура и образовани ще бъде почетен в зала "България".

След този своеобразен поклон към миналото в средата на юни (14, 15, 16 юни) фестивалът "Стремеж" ще отправи поклон към бъдещето. Ще бъдат представени някои от най-новите български лауреати на музикалното изкуство. Камджалов обръща внимание на това, че фестивалът е бутиков и резервациите за него се осъществяват само чрез имейл. 
Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Атанасова в моноспектакъла “Случаят Лола“

Между две премиери в Сатиричния театър

“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов  има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е  моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..

публикувано на 28.01.25 в 18:00
Александър Пеновски - TheatroArt

TheatroArt e новото артпространство в София

С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името TheatroArt. Александър Пеновски, който ръководи TheatroArt,..

публикувано на 28.01.25 в 16:53

"Антигона – това съм аз" – авторски спектакъл на Галина Борисова

След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..

публикувано на 28.01.25 в 16:45
Габриела, Луиза, Севар Иванов, Никол, София

Тийнейджърът в мен: Севар Иванов

Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..

публикувано на 28.01.25 в 15:03