"Има неща, които са неоспорими научни факти. Просто са такива и нищо не е в състояние да ги промени. Понякога точно от тях стават най-добрите поетични метафори.
Които говорят повече от всякакви заплетени и усложнени словесни еквилибристики. Просто е: сърцето е анатомичен орган, който през целия ни живот, от раждането до гроба, не спира нито за миг. Ръцете и краката ни, мозъкът ни дори – почиват, остават в покой, заспиват.
Сърцето будува. И диктува електрокардиограмата на поетичното битие. Тази кардиограма, която е честна и откровена. Пред взискателната читателска аудитория Светлин Симеонов застава със своята книга "Будуващо сърце", предоставя на всеки, изкушен от поетическото изкуство, да разгледа неспокойните амплитуди, които сърцето на автора е начертало върху белия лист.
В тези стихове са събрани и любовта, и разочарованието, и битието, и мечтите, и болката, и лекото намигане към преходността на битието и непреходните неща от живота, събрано е всичко, което е вълнувало човечеството и ще го вълнува и занапред, защото е между ударите на сърцето.
Светлин Симеонов е извоювал своето място в поетичната съвременна кохорта, уверено пробиваща си път към трънливите върхове на това изкуство.
Той е разпознаваем автор, защото има свой глас, стил, който няма как да бъде объркан с някой от разливащите се широко течения на стихописането, преливащо от социалните мрежи. Талвегът на неговите стихове е силен и ясно различим, защото посоката му е вярна – напред към океана на поетическото изкуство, заобикаляйки примамливите плитчини на дружеското взаимно потупване по рамене и топличките завирявания на доволството от славословения.
Светлин свети със собствена светлина. Да, тя не е заслепяваща, защото неговите стихове имат за цел да осветлят човешкото битие такова, каквото е, да ни покажат без помпозност пътя на едно сърце от покрайнините към центъра на самоутвърждаването. този път не е лесен, но е достоен и Светлин Симеонов върви уверено по него. Защото сърцето му го води. и това е най-големият залог за заслужен успех."
Това е предговорът на поетесата Маргарита Петковa към новата стихосбирка на Светлин Симеонов "Будуващо сърце".
Премиерата ще бъде на 30 май от 18.30 часа в Галерия-книжарница "София прес".
Авторът също отправя послание чрез книгата си:
"Във времена,
когато залезите ни
са с един повече от изгревите,
душата гледа към Будуващото сърце:
онова, което винаги държи на прозореца
на надеждите една свещ – за да виждаме пътя,
по който отново ще можем да стигнем у себе си."
Светлин Симеонов е музикален продуцент в БНР, миналата година той представи книгата си "Невидимото чудо", сега отново изненадва с поетична книга, финансирана от Национален фонд "Култура" на Министерството на културата.
Димитрина Кюркчиева покани в "Артефир" Светлин Симеонов и включи в разговора Маргарита Петковa. Чуйте звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg