Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Снимка: Артистократи

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи".

В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от 6 до 7-годишна възраст. Харизанова споделя, че заниманията, които предстоят, са подчинени на игровия и забавен метод, като идеята е децата да опознаят заобикалящия ги свят чрез нестандартно преживяване. По думите на актрисата и преподавател децата от много ранна възраст развиват интерес и усет към театъра и изкуството, а 6-годишните вече подхождат осъзнато към подобни занимания.

Заниманията в артседмиците включват само част от методите на сугестопедията, тъй като заявката не е да бъде усвоен много материал за кратко време, заявява Иванова. Идеята е децата да натрупват познания в една по-лека, ваканционна форма. Харизанова, която е разработила програма за образователен театър, допълва, че изкуството и образованието трябва да вървят ръка за ръка дори в училище.

Артседмиците са тематични. Иванова разказва, че първата седмица е построена според метода с маски на Жак льо Кок. Този тип игра е разпространен в актьорските школи в Европа. Учениците играят с различни видове характерни маски, докато стигнат до най-малката маска – клоунския нос. Целта е тялото да се освободи от своята характерност и актьорът да усвои невербален език – без мимики и глас. "Маската ти дава една анонимност и възможност да бъдеш всеки. Не се налага да си толкова въвлечен в социалните норми – можеш да бъдеш свободен.", заявява Иванова.

Харизанова споделя, че от магията на маските децата ще преминат към въпроса "Кои сме ние?", изучавайки тялото, гласа, реакциите и импулсите си. Всяко дете ще осъзнае какво носи в себе си като изказ и стихия и ще може да се себеизрази чрез рисунка или игра.

Съвременните деца имат силна дигитална култура, но често се затрудняват с възприемането на класически български текстове. За тях по-старите форми на българския език са подобни на чужд език. По думите на Иванова сугестопедията е добро помощно средство за децата да започнат да се ориентират в класическата литература и в езика. Според Харизанова могат да се намират нови стратегически подходи по пътя от екрана до текста.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25