Пандемия ли е насилието? Частният случай на Биляна Борисова и Валентина Десова от град Шумен. Продължаваме темата от 31 май.
В предаването от 31 май се засяга частният казус на Биляна Борисова от Шумен – майка на две деца. Тя разказа за своята битка със съдебната система. Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно насилие върху двете деца. Обвиненията включват лишаване от образование и медицинска грижа и сектантско влияние. По думите на майката Законът за защита от домашно насилие е поредният абсурден закон, който позволява да се издават безсъвестни решения, съсипващи човешки съдби.
В това предаване се включва с още една гледна точка Валентина Десова от град Шумен, баба на двете деца:
"Насилието на бащата върху децата продължава и до днес. Те са при бащата от май месец 2023 г. Насилието започва веднага – малкото дете (тогава на 4 години) е наказано от бабата по бащина линия. Поставени са му три ваксини в един и същи ден... Въпреки че детето направи реакции от тези ваксини, бащата продължи до оня ден да го подлага на ваксини. Детето получи атопичен дерматит, но за него това не е важно, а е важно, че той упражнява правата... Имаме конкретни записи, предоставени от майката в Шуменския окръжен съд и предадени във ВКС. ВКС върна цялото дело в Шуменския окръжен съд. Майката отново беше обявена за насилник, който принуждава голямото дете да прави записи. Другото насилие, което бащата упражнява върху голямото дете, е, че го премести в друго училище."
Коментар по казуса направи адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, експерт по гражданско и семейно право и дела за домашно насилие, основен консултант на предаването.
Чуйте подробности от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg