Със спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия" ще бъде открит на 10 юни Националният фестивал на малките театрални форми във Враца. Той е най-старият театрален форум в България и тази година е 34-тото му издание.
В седемте фестивални дни до 16 юни зрителите ще имат възможност да видят 14 постановки, избрани от селекционерите Мирослава Тодорова, драматург на Народния театър "Иван Вазов", и режисьорите Дина Маркова и Благой Бойчев.
Домакините от Драматично-кукления театър във Враца участват във фестивалната програма с две свои представления – "Добре дошли в България 2", с режисьор Гергана Димитрова, и "Убийството на Гонзаго", с режисьор Пресиян Кузов.
На 13 юни актьорите от НЦК "Трайко Прокопиев" – Куманово (Република Северна Македония) ще представят спектакъла "Драма, изгубена във времето" от Сашко Насев. Постановката е на българския режисьор Владлен Александров.
Националният фестивал на малките театрални форми има конкурсен характер и най-добрите постижения ще бъдат отличени от жури с председател проф. д-р Калина Стефанова, театровед, и членове Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – театрален режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище.
Специален гост на тазгодишното издание, извън конкурсната програма, е Международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп", който представя една все още нетрадиционна за България театрална форма – така наречения "театър в кутия". Това е театър само за един зрител. Характерното е, че актьорите представят своите театрални миниатюри в малка сценична кутия, с малки кукли и предмети, съпроводени от музика, осветление и други сценични ефекти. Всяко представление продължава от 3 до 5 минути, като може да се гледа само от един човек.
От тази година Националният фестивал на малките театрални форми във Враца е с ново лого. Негов автор е Ивайло Никодимов – син на художника Никодим Ненов, който е автор на предишното лого.
Програмата на тазгодишното издание представи в "Артефир" режисьорът Владлен Александров, директор на фестивала и на Врачанския театър, който е организатор на театралния форум.
Снимки – Национален фестивал на малките театрални форми във Враца и БТА
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..
"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..
Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..
Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg