Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философията има нужда и от празници


На 1 юни в София се проведе първият философски фестивал за ученици под надслов "Философия, философстване - бъдеще и бъдене". Домакин на събитието беше Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", а организатори и инициатори – Асоциацията на преподавателите по философия с подкрепата на Сдружението на университетските преподаватели по философия.


В събитието участваха студенти, учители и ученици от различни софийски училища. Програмата включваше философски игри и дебати, философска лимонада, кинопрожекции, ролеви игри и театрални изпълнения, философски проекти и "Жива философия".


"Идеята беше да съберем младите хора, които философстват, по различен начин, да създадем усещане за общност… и в една такава заедност да покажем какво обичаме във философията и защо тя ни е ценна. Акцентът обаче основният беше и остава учениците, младите хора да бъдат активните и водещите в едно такова събитие", каза Теодора Тодорова, председателка на Асоциацията в рубриката "Всичко за образованието".


Д-р Евелина Варджийска, гл. ас. в Софийския университет, обърна внимание на философията като учебна дисциплина: "Предметът философия е много особен, той е много свободен предмет. Точно това, че е подценяван от някои или не е предмет на такива извънредни амбиции дава свобода на колегите за много творчество и прави като цяло средата в училище много по-хуманна. Струва ми се това е част от мисията на нашето присъствие в средното училище… Философията е една възможност младите хора да развият себе си като личности и да изградят една цялостна представа за света и за мястото си в него, т.е. нещо, което можем да наречем светоглед."

Специално за предаването ни участниците във фестивала отговориха на въпроса: "Без какво не може философията". Записите дължим на гл.ас. Николета Николова и на учениците от Национална гимназия по полиграфия и фотография. Отговорите им и разговора с Теодора Тодорова и Евелина Варджийска чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55