Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдебната медиация – опит, посоки, бъдеще

адв. Елиза Николова
Снимка: БНР

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква сила има направеното споразумение? По тази актуална тема говори адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида".

Какви са резултатите от изпитите за съдебни медиатори? Защо трябва да има извънсъдебни центрове за медиация? Има ли нужда от Камара на медиаторите?

Адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, разясни нови подробности в предаването "Законът и Темида":

"Интересът към медиацията се повиши и в момента такова обучение през последната година течеше много усилено по различните места в страната, адвокатските колегии. Разбира се, в София. Аз бях в Ямбол и в Силистра, там адвокатите проявиха интерес и се явяваха на изпитите. Може би в други региони като Видин, където може би не са проведени обучения, нямам информация, интересът е по-слаб. Смятам, че това постепенно ще се урегулира, за да може да се покрие цяла България с необходимото количество и качество медиатори."

Центрове за медиация

"Доста медиатори разсъждават в посоката, че същинската медиация трябва да бъде извън съда. Тя е дадена като алтернатива на съда. Затова е важно да има възможност за създаване на такива структури и на добросъвестна конкуренция. Държавата и съдебната власт се заеха с организирането на тези съдебни центрове. Има и съществуващи извънсъдебни центрове, но те са повече нестрого регулирани и не толкова формални. Готви се изменение на закона и в тази насока – да се придаде "тежест" на извънсъдебните центрове."

Повече информация за медиацията, за извънсъдебните центрове за медиация, за обучителните организации и за Камарата на медиаторите, отговори на някои практически въпроси – чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08