Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор с адв. Елиза Николова

Задължителната съдебна медиация влиза в сила от 1 юли

Адв. Елиза Николова
Снимка: БНР

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква сила има направеното споразумение? По тази актуална тема говори адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида".

В началото на разговора адв. Николова припомня същността на съдебната медиация: "Миналата година се приеха тези промени в закона, които разглеждат така наречената "съдебна медиация". По-правилно е да се каже задължително препращане на страните към участие в първа среща по медиация. Медиацията е извънсъдебно решаване на спор, при което трето, неутрално лице подпомага страните за намиране на взаимноизгодни решения. Моделът на фасилитиращата медиация, който е възприет в България, води натам, че третото неутрално лице не дава нито правни консултации, нито решения на страните, но подпомага процеса на намиране на взаимноприемливи решения." 

По думите на адв. Николова този тип медиация представлява структурирана процедура, водена от определени етапи и принципи. Самите медиатори преминават през сертифициращи обучения по медиация, за да усвоят необходимия инструментариум за намиране на взаимноизгодни решения за двете страни в даден спор. Адвокатът споделя, че в последно време се наблюдава засилен интерес към медиацията и от страна на адвокатурата, и от страна на неюристите.

Адв. Николова разяснява как новият член 140а от ГПК, свързан със задължителното първо препращане към медиация, ще бъде прилаган на практика. В някои видове спор съдът, след като е получил исковата молба, ще задължава страните да отидат на тази първа среща в процедурата по медиация. По-нататъшното участие на страните в процеса на медиация е напълно доброволно.

Адвокатът изброява хипотезите, в които препращането към първа среща по медиация е задължително, съгласно чл. 140а ал. 1 ГПК. Първата група спорове са по Закона за собствеността – разпределяне съсобствена вещ, парични вземания, произтичащи от съсобственост, делба. Втората група – по Закона за управление на етажната собственост – изпълнение на задълженията на ползвателите и собствениците на самостоятелни обекти в сграда с режим на етажна собственост, ремонт на общи части и заплащане на разходи, отмяна на незаконосъобразни решения. Третата група – по Търговския закон – изплащане на стойността на дружествени дялове и спорове, свързани с отговорността на управителя на дружеството.

Според ал. 2 съдията има право по свое усмотрение да препрати страните в даден спор, който е извън изброените три основни групи, към задължителна първа среща с медиатор. Ал. 3 задава критериите, по които съдът трябва да се води в правенето на такава преценка, по думите на адв. Николова.   

В общите случаи на медиация тя се прекратява автоматично след изтичане на 6 месеца от нейното започване. Адв. Николова обръща внимание, че и досега е имало случаи на препратени към медиация в работещия Център по спогодби и медиация към Софийски районен съд и Софийски градски съд. Тези случаи са доказали, че съдебната медиация не забавя значително съдебното производство, тъй като в рамките на две заседания става ясно дали страните могат да достигнат до доброволно споразумение. 

Подборът, статутът и дейността на медиаторите, както и структурата и дейността на Съдебните центрове, са регулирани от Наредба № 10 и Наредба № 11 на ВСС от 30 октомври 2023 година. По думите на адв. Николова подборът на съдебни медиатори става много прецизен, като те трябва да се явят на писмен и устен (мотивационен) изпит. Кандидатите трябва задължително да имат юридическо образование, да са преминали през сертифициращо образование по медиация и да са вписани в Единния регистър на медиаторите към Министерството на правосъдието. Гостът съобщава, че са обявени списъците с допуснати до писмения изпит, който ще се проведе на 10 и 11 май. Бройките на медиаторите към всеки съд са публикувани още в края на март месец, допълва адв. Николова. След като бъдат одобрени, медиаторите ще преминат през допълнително обучение за спецификите на съдебната медиация, за да бъдат напълно готови да започнат работа от 1 юли.

Страните в спора ще имат свободата сами да посочат медиатор, заявява адвокатът. Ако това не стане поради една или друга причина, влиза в сила възможността съдът да назначи медиатор според спецификата на спора, компетенциите и опита на специалиста. Адв. Николова акцентира върху това, че споразумението, постигнато при препратени дела, се одобрява от съда и придобива тежестта на съдебна спогодба. Споразуменията, които се извършват извън съдебните центрове, също могат да бъдат одобрени от съда, добавя гостът.

Първите три астрономически часа от медиацията ще бъдат безплатни за страните, съобщава адв. Николова. Медиаторите ще бъдат заплащани със 100 лв. на час с ресурс, заделен от съдебния бюджет. Ако има потенциал да се стигне до споразумение, но това време не стига, следващите срещи се заплащат по предвидената тарифа. Адв. Николова съветва преди страните да пристъпят към съда, да потърсят по-щадящо решение, посредством медиация – това спестява ресурс, време и нерви както на участниците в спора, така и на самия съд.  

"Време е малко да се отърсим от старите догми и да погледнем в нова посока – че сами сме отговорни за решенията, които носим", завършва адв. Николова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47