Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шесто издание на конкурса "Слави Шкаров" в Русе

Снимка: ФС на конкурса

Oт 18 до 22 юни Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе е домакин на Националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров".

Конкурсът носи името на един от най-талантливите ни театрални режисьори на ХХ век – Слави Шкаров, творил на русенска сцена повече от 20 години.

За втори път конкурсът се провежда в новия формат, въведен миналата година. Според този регламент от участниците не се изисква да кандидатстват с готово, завършено представление, а само да представят своите концепции за бъдещ спектакъл върху зададената тема. Тази година темата на конкурса е "Илюзии".

За финално участие селекционерът избира трима режисьори, които разработват идеите си по време на конкурса.

Селекционер на тазгодишното издание е театроведът Ина Шкарова, дъщеря на Слави Шкаров.

Сред общо 11 кандидатури тя е избрала трима финалисти, на които е предоставена възможност да разработят ателиета с актьори от трупата на Русенския театър в продължение на петте дни до 22 юни. В края на ателиетата всеки от режисьорите ще представи своята "работа в процес" в откъс до 30 минути.

Според статута победителят в конкурса ще получи възможност да доразвие показа и да го превърне в спектакъл в Драматичния театър "Сава Огнянов" през творческия сезон 2024/2025 година.

Финалистите в тазгодишното издание са:

Бюрхан Керим – проект "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг)

Деян Ангелов (Република Северна Македония) – проект "Излезе ангел от мъглата" от Пьотр Гладилин

Михаил Цанков – проект "Иванов" от Антон П. Чехов.

На 22 юни тримата финалисти ще представят пред публика готовите откъси от своите творчески ателиета с актьорите и същата вечер ще бъде обявен и победителят в конкурса. Входът е свободен.

Журито, което ще определи тазгодишния носител на наградата, е в състав: Аглика Стефанова-Олтеан, Клаудиу Гроза (Румъния) и Ивайло Ненов.

За трета година фондация "Косьо Станев" ще присъди своята награда за актьорско постижение.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23
Стефан Мавродиев

Играещият Стефан Мавродиев и животът – тази продънена каца

Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...

публикувано на 27.12.24 в 13:31