Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

| обновено на 20.06.24 в 10:45
Снимка: Pixabay

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоева – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор.

Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните поколения. В поколението Z влизат родените между 1997 и 2011 г.

Анастасия започна с това, че невинаги се усеща като част от определено поколение, въпреки че е родена през 1997 г., когато се води началото на поколението Z. Според нея интернет епохата е една от основните отличителни черти на това поколение, но отбелязва, че в България технологиите пристигат по-бавно. Например, тя получила своя първи компютър в седми клас.

Тя подчертава, че нейното поколение се отличава с изразено чувство за справедливост и засилен интерес не само към екологични теми, но и към социални и политически въпроси. Това са хора, които са силно ангажирани с проблемите на съвремието, въпреки динамичността на времето, в което живеем.

Анастасия споделя, че много от нейните връстници често комбинират няколко дейности едновременно, като например гледане на филм и четене или слушане на подкаст, докато рисуват. Това, според нея, е характерно за поколението Z, което се опитва да се адаптира към бързо променящата се среда.

Критичността към информацията е друга важна черта на това поколение. Огромният поток от информация изисква филтриране и проверка. Анастасия смята, че медийната грамотност и способността да се проверява информацията са изключително важни.

Тя споделя и своите наблюдения върху авторитетите и образованието. Според нея  училището невинаги успява да вдъхне уважение към авторитета, тъй като някои учители не успяват да запалят интереса на учениците. В момента много често авторитетите са заменени с такива от социалните мрежи или шоу бизнеса, което е тревожно. Тя подчертава, че ако хората четат повече Twitter, отколкото новини, това е сигнал за проблем.

В отговор на въпроса на какво учи децата настоящото образование, Анастасия отбеляза, че някои литературни произведения се учат в неподходящ момент, което не предизвиква интерес у децата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22