Казусът „Робин Худ“ и кои са новите тенденции във финансовия свят? Темата коментира в "Нашият ден" Мирослав Севлиевски, бивш депутат и собственик на компания, управляваща инвестиционни фондове.
“Робин Худ“ станаха много популярни през последния месец. Платформата е брокер на ценни книжа, в която лесно можете да си отворите брокерска сметка. Всичко можете да направите по интернет, без нито лист хартия, без да посещавате нито един офис. Получавате брокерска сметка, с която можете да търгувате на фондовите борси основно в Америка. Такива платформи има още много по света. Но “Робин Худ“ станаха много популярни по най-различни причини, но най-вече заради лесния достъп до отваряне на сметки там.“
"Голямото нещо, което се случи последния месец, тази група млади хора поколението “Z“, се организираха през една друга платформа, която се нарича “Редит“, и от 1 млн. станаха 8 млн. и част от тези 8 млн. решиха, че ще купуват една или десет акции на борсовия пазар в САЩ и вдигнаха в рамките на минути цените или свалиха цените на определени акции. По този начин те се опълчиха на големите инвестиционни фондове в САЩ и някои от тях обявиха фалит.
Получи се класическата библейска история Давид срещу Голиат и малките Давидчета от целия свят се събраха, организираха се и показаха на големия Давид, че светът върви по различен начин, че правилата на играта са различни и че това поколение трябва също да бъде слагано в сметката, вече не само на политическите игри, а и на борсовите спекулации и инвестиции.“
Коментар по казуса направи и Марио Димитров, съосновател на канала The Wallstreet cat:
"Много ме радват младите хора, примерно на по 18, 19, 20 години, с които си общуваме всеки ден в нашия Yotube канал – The Wallstreet cat, нашите социални медии. И наистина те се интересуват от инвестиции на много млада възраст. Да ви кажа честно, на тяхната възраст съм бил много далече от каквито и да било инвестиции. Колкото по-рано човек започне да се интересува, толкова по-добре. Тази финансова грамотност би била полезна, общо взето, през целия живот на един индивид – казва той и допълва – “Робин Худ“, макар че не са единствената платформа, където могат да се търгуват тези акции, тя е най-популярната платформа за САЩ.
Ако искаш да търгуваш на “Робин Худ“, трябва да си американец. Платформата е брокер на акции. Тя е създадена преди около десет години от българина Владислав Тенев. “Робин Худ“ като цяло е нещо много гениално, тъй като дава лесен достъп на малкия инвеститор да влезе в тези пазари, през телефона, през апликация. Става много бързо, удобно и лесно. Като европеец винаги ме е било яд, че нямам достъп до тази платформа.“
Ивайло Пенев, инвестиционен мениджър, също коментира в “Нашият ден“ случая с платформата “Робин Худ“:
“Това, което се случва последните месеци, тъй като случката с Game stop е може би последно проявление на един тренд, който го имаме от началото на пандемията и по-сериозните локдауни по целия свят. Всъщност платформата, създадена от нашия сънародник, е обект на много критики заради действията си около случая с Game stop. Без да се месим на съдебните власти в САЩ, тъй като сега “Робин Худ“ ще подлежи на разследвания по много теми, е добре да отбележим някои важни неща. Платформите с нулеви комисионни са много популярни по обективни причини. Болшинството от хората обикновено си мислят, че е много скъпо и имат нужда от огромен капитал, за да търгуват на борсите. В последно време се появиха много подобни компании, които предлагат търговия срещу нулеви комисионни. Тук обаче трябва да си спомним старата максима, че ако не плащаме за продукта, продуктът сме ние.“
“Това, което конкретно се случва с играта на малките играчи срещу големите хедж фондове, е може би проявление на бунта на младото общество, с което те искат да кажат – вижте ни, ние сме тук, не харесваме това, което виждаме, имаме сили да го променим. Подобни случки имаше и с други компании.“
На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..
"И Дзин", известна още като "Книга на промените" , е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените..
По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg