Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Калина Стефанова: За мен беше важно да видя, че има запалена публика във Враца

4
Снимка: ДКТ - Враца

Театроведът проф. Калина Стефанова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 34-ти път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър.

В тричленното професионално жури са още Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище. 

След обсъждане на 14-те спектакъла, участвали в конкурсната програма, журито присъди следните награди:

• За най-добра женска роля – на Мария Стефанова, за ролята на Реджина в спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия"- София;

• За най-добра мъжка роля – на Милко Йовчев в моноспектакъла "Списък на всички страхотни неща" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За сценография и костюми – на Васил Абаджиев за спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добър ансамбъл – на спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добро представление от независимия сектор – на спектакъла "Докато смъртта ме раздели" на Спам Студиос - София, в лицето на режисьорката Надя Панчева и актьора Димитър Ангелов;

• За творческо партньорство – на спектакъла "Драма, изгубена във времето" на НЦК "Трайко Прокопиев" - Куманово (Република Северна Македония);

• За музициращи актьори, връчвана от проф. Стефан Драгостинов – на Иван Юруков и Стоян Младенов в спектакъла "Част от колекция", Вагабонти - София.

В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с проф. Калина Стефанова, която сподели впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала и коментира най-добрите постижения, отличени с награди.

Снимки: ДКТ - Враца
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29