Театроведът проф. Калина Стефанова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 34-ти път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър.
В тричленното професионално жури са още Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище.
След обсъждане на 14-те спектакъла, участвали в конкурсната програма, журито присъди следните награди:
• За най-добра женска роля – на Мария Стефанова, за ролята на Реджина в спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия"- София;
• За най-добра мъжка роля – на Милко Йовчев в моноспектакъла "Списък на всички страхотни неща" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За сценография и костюми – на Васил Абаджиев за спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За най-добър ансамбъл – на спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За най-добро представление от независимия сектор – на спектакъла "Докато смъртта ме раздели" на Спам Студиос - София, в лицето на режисьорката Надя Панчева и актьора Димитър Ангелов;
• За творческо партньорство – на спектакъла "Драма, изгубена във времето" на НЦК "Трайко Прокопиев" - Куманово (Република Северна Македония);
• За музициращи актьори, връчвана от проф. Стефан Драгостинов – на Иван Юруков и Стоян Младенов в спектакъла "Част от колекция", Вагабонти - София.
В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с проф. Калина Стефанова, която сподели впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала и коментира най-добрите постижения, отличени с награди.
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg