Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Снимка: Pixabay

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято.

След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото издание на едно изследване, изпълнено с хумор –  "Политическото животно" от Джеръми Паксман. Книгата предлага иронична дисекция на една класа, от която зависи икономиката и състоянието на обществото.

За любителите на психологическия трилър и темата за корпоративния шпионаж романът на Ашли Елстън "Първата лъжа печели" предлага един точен поглед към политическото и медийно пространство, изпълнено с компромати, контрол и шантаж.  

Тази година светът на литературата претърпя огромна загуба след смъртта на писателя Пол Остър. "Сънсет парк", в превод на Иглика Василева, е един роман, в който най-силно присъства градът – както в "Нюйоркска трилогия" градската среда и човешките съдби се сливат в едно лутането из лабиринтите на човешката душа.

Българската литература загуби един от своите най-добри съвременни автори – Алек Попов. Последният му сборник е "Нови и избрани разкази" и в него читателят отново ще срещне неподражаемия хумор, фантастичния усет, (само)иронията и дълбокото философско познание на писателя.

Следващото предложение е романът "Хагабула" на Тодор П. Тодоров – носител на наградата Роман на годината 2023 и на специално отличие в конкурса за Европейска литературна награда. "Хагабула" несъмнено е световен роман. Ситуиран в един имагинерен VI век, сюжетът обхваща всички проблемни съвременни теми като екология, равенство между половете, предизвикателствата пред хуманността.

След фурора сред критици и читатели в САЩ на романа "Случаят Джем" 2024 година засега минава под знака на Вера Мутафчиева. "Аз, Анна Комнина" е друг роман на Мутафчиева – блестящ исторически разказ от женска гледна точка за една сложна, изпълнена с интриги и борба за власт, епоха.  

Китайският писател Лиу Цъ Син е един от големите съвременни майстори на фантастичния жанр. Познат като автор на трилогията "Земното минало", Цъ Син отново се появява в български превод със сборника "Странстващата Земя", който препоръчваме.

Последното предложение е романът за съвременното японско общество "Гърди и яйца" от Миеко Каваками.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файв Фингър Дет Пънч" с концерт на 2 юли

Я да видим сега кой е № 1 в класациите и кой си позволява да диша във врата на величията "Металика" и AC/DC.  Точно две години след последния си концерт у нас "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат отново в България като част от своето лятно европейско турне да ударят хедлайн в афиша на популярната поредица Sofia Solid. Треснята предстои в..

публикувано на 01.07.24 в 14:46
Инж. Васил Ботев

Историята на инж. Васил Ботев и една детска песничка

"Копче-топче" – една детска песничка в процес на сътворяване и историята на инж. Васил Ботев , който никога не се разделя със света на музиката. Разговорът в "Terra Култура" допълва Мими Колева – водеща в радио "Кърджали" и участничка в сезон 10 на "Гласът на България". Инж. Ботев е от хората, които вярват в значимостта на личния културен..

публикувано на 01.07.24 в 12:50
Армин Ян Хофман

Музиката няма граници – когато е автентична и идва отвътре, хората я приемат със сърцето си

Часове след като посрещнахме Джулай морнинг "Terra Култура" отвежда своите слушатели до брега на Черно море. Един австриец, който вярва, че музиката лекува, ни очаква там със своите песни и любов към България. Армин Ян Хофман е на музикалната сцена вече 30 години. Преди точно 10 години, в търсене на жив контакт с истински музиканти, Армин..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19