В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година Лиляна Якимова, гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега.
Тя отбеляза, че студентите от програмата са много проактивни и следят както световните, така и българските събития. Якимова подчерта, че не всички събития са с положителен знак и че сред тях има и неприятни, включително скандали. Тя поясни, че те се информират за всичко, тъй като виждат как всяко събитие, дори и извън литературните, влияе на литературата.
Сред по-значимите събития Лиляна Якимова открои участието на България за първи път на Лондонския панаир на книгата. Това събитие предоставя уникална възможност за българската литература да се утвърди на световната сцена, тъй като такова участие е важна трибуна за българските писатели. Тя спомена и новината от март месец за удължаването на Панаира на книгата от 6 на 10 дни, което предизвика разногласия сред издателите, защото повече дни означават повече разходи за наем, което затруднява по-малките издателства да участват.
Лиляна сподели, че тя и колегите й от курса са били доброволци на панаира и това им е доставило голямо удоволствие. Те са забелязали, че хората четат много и разнообразна литература, включително по-нишови жанрове.
Сред другите интересни събития, които Лиляна Якимова открои, е скандалът около награждаването на романа "Вулкан" на Елена Алексиева. Тя спомена и промените във Фонд "Култура" и програма "Преводи", като подчерта, че бюджетът е увеличен четирикратно. Също така, вече могат да кандидатстват издателства от цял свят, които да попълнят данните си на английски език, което е значителна стъпка напред. В края на разговора Якимова препоръча няколко превода от български автори, като подчерта важността на добрите преводи за популяризирането на българската литература на международната сцена.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg