Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година Лиляна Якимова, гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега.

Тя отбеляза, че студентите от програмата са много проактивни и следят както световните, така и българските събития. Якимова подчерта, че не всички събития са с положителен знак и че сред тях има и неприятни, включително скандали. Тя поясни, че те се информират за всичко, тъй като виждат как всяко събитие, дори и извън литературните, влияе на литературата.

Сред по-значимите събития Лиляна Якимова открои участието на България за първи път на Лондонския панаир на книгата. Това събитие предоставя уникална възможност за българската литература да се утвърди на световната сцена, тъй като такова участие е важна трибуна за българските писатели. Тя спомена и новината от март месец за удължаването на Панаира на книгата от 6 на 10 дни, което предизвика разногласия сред издателите, защото повече дни означават повече разходи за наем, което затруднява по-малките издателства да участват.

Лиляна сподели, че тя и колегите й от курса са били доброволци на панаира и това им е доставило голямо удоволствие. Те са забелязали, че хората четат много и разнообразна литература, включително по-нишови жанрове.

Сред другите интересни събития, които Лиляна Якимова открои, е скандалът около награждаването на романа "Вулкан" на Елена Алексиева. Тя спомена и промените във Фонд "Култура" и програма "Преводи", като подчерта, че бюджетът е увеличен четирикратно. Също така, вече могат да кандидатстват издателства от цял свят, които да попълнят данните си на английски език, което е значителна стъпка напред. В края на разговора Якимова препоръча няколко превода от български автори, като подчерта важността на добрите преводи за популяризирането на българската литература на международната сцена.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11