Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

3
Снимка: БТА

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за  културно и научно сътрудничество. 

Кореспондентката на БТА в Одеса, бесарабската българка Светлана Драгнева стана тазгодишният носител на наградата за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия, която традиционно се връчва по време на световните срещи от Националния дарителски фонд "13 века България“. 

За "Мрежата“ Светлана Драгнева разказа как е преминала 19-ата среща българските медии по света и добави:

"Българската делегация посети най-знаковите български места в Одеса и Одеска област, срещна се с представители на българската общност и с българските медии в Украйна. Световната среща беше отразена от 7 украински медии в Одеса и Одеска област...

Представителите на местните и регионални украински власти наистина с голямо уважение и сериозност посрещнаха нашата българска делегация и приветстваха провеждането на редовната среща в Украйна, защото така  с личното си присъствие колегите, българските журналисти ще покажат и ще разкажат за събитията, за истинските новини, които стават сега при нас...

По време на война напрежението е наистина е много високо – има заплахи от ракетни атаки, човек винаги трябва да е нащрек, за да може веднага да реагира и да стигне до бомбоубежище или укритие, ако има опасност от ракетна атака и ето днес (28 юни т.г.) в 11часа и 46 минути аз предадох на БТА информацията, че имаше взрив в Одеса, ракетна атака с балистични ракети, изстреляни от Крим. Сложно е, но живеем с това и очакваме най-скорошен мир. Сложността идва и от това, че от два месеца насам има много строг режим на тока – по 4,5,6 часа няма ток и това усложнява работата ни, а и в битов план също е пречка. Но тъй като живеем в Одеса, този космополитен, усмихнат и весел град, то градът изглежда както преди – с кураж, с воля продължаваме напред и с хумор, разбира се."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БТА


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12