По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник".
За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент, протойерей от столичния храм "Св. Неделя".
Всичко е Божий промисъл, вярва отец Кирил и изразява своята благодарност към проф. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет, чиято инициатива е поставянето на представленията пред храм "Св. Александър Невски".
"Този храм е сърцето на София, както сърцето на България се намира в Рилската света обител, където се покоят мощите на всебългарския светец, наш покровител, преподобни св. Йоан Рилски Чудотворец – великан на духа. Ние днес се вдъхновяваме от неговия духовен подвиг и нека имаме това спокойствие, тази надежда, че св. Йоан бди и се моли пред Бога за всички нас.", казва отец Кирил.
Композирането на музикалната поема наистина се случва чрез Божия промисъл. Отец Кирил случайно намира в архива си малка книжка, озаглавена "Рилският пустинник". В нея прочита поетични, боговдъхновени текстове, написани през 1937 година от писателя, поет, публицист и общественик Тихомир Павлов.
"Адресът е преди всичко нагоре, към Бога. Тези текстове са в прослава на Бога и на неговия угодник Йоан.", заявява отец Кирил.
"България е държава на духа. Ние сме наследници на великани на духа – това са всички наши народни будители, които основно са духовни лица. Човек е двусъставно същество – има плът, но има и душа. Когато нямаме духовен живот, нямаме религиозно-нравствено възпитание и се грижим само за плътта си, се превръщаме в едни животински видове и груби консуматори, без да мислим за своето издигане. Затова Христос идва на Земята, за да ни остави своето учение за праведен живот. Чрез своите кръстни страдания е изкупил първородния грях на човешкия род, а чрез акта на възкресението е обезсилил злото в света.", казва отецът и допълва, че изкушенията и изпитанията не бива да ни отчайват, а да засилват упованието ни в Бога.
В спектакъла участват и деца, а ключов момент е появата на детето св. Лука, племенник на св. Йоан Рилски, разказва свещеникът. "Много е важно още от млада възраст едно дете да разбере, че трябва не само да се храним здравословно, но и да приемаме спасителна, духовна храна.", казва отец Кирил.
А посланията в "Рилският пустинник" са особено актуални и валидни за нашето съвремие – това доказва отец Кирил, като прочита откъс от поемата.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg