Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Доц. д-р Русков: България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции

Снимка: Фейсбук

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Русков, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор, разказва в "Нашият ден" за класа по технологично предприемачество, организиран от компанията The Edge– 17 юли от 9 ч. до 14 ч.

"Технологичното предприемачество основно разчита на технологиите които дават възможност много по-бързо да се създават нови продукти и услуги", пояснява доц. Русков и допълва, че в това отношение за съжаление България е на едно от последните места в ЕС.

САЩ е сред световните лидери в развитието на технологичното предприемачество и подкрепата на стартъпи в областта. По думите на доц. Русков това е така, защото американската икономика е икономика на добавената стойност и познанието – инвестира се в креативния процес, образованието и науката.

През 2008 година е създадена магистърската програма по технологично предприемачество в Софийския университет, която дава начален тласък на редица успешни български стартъпи, закупени в последствие за милиони, разказва доц. Русков. Това означава, че имаме способността да произвеждаме високи технологии в областта на роботиката, селското стопанство, космическите технологии, биотехнологията, медицината, но е необходимо да се инвестира ресурс в това направление.  

България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции, изтъква доц. Русков. За целта е необходима правна рамка, благоприятна бизнес среда и държавна подкрепа, подчертава гостът.

Обучението по технологично предприемачество, което ще се състои на 17 юли, е насочено към всички хора с интерес към разработката на стартъпи и възможността да станат част от мрежата на технологичните предприемачи, за да споделят идеи и опит.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04