Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Снимка: @puntagallery

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът, десетканална видео инсталация с кадри, които проследяват пътуването им, от 11 юли до 3 август може да бъде видян в софийската галерия "Пунта".

"Докато по периферията на Украйна текат сражения, градовете са обстрелвани с далекобойни ракети и цялата държава е в режим на тока, животът продължава да тече – хората ходят на работа, на кафенета, на плаж и на изложби. Те са се адаптирали, така да се каже, напълно – повечето дори не обръщат внимание на ежедневните аларми, призоваващи жителите да се покрият." – пишат авторите. Те споделят, че със "своето пътуване целят да изправят публиката си "лице в лице" с реалността на тази обстановка, да я срещнат с истинските хора през директно предадените ѝ истории и чувства."

В рамките на изложбата ще се продават фотографии, печалбата от които Въздухарев и Фльор ще дарят в помощ на Украйна.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. Срещаме слушателите на "Тerra Култура" с Марио Гергинов , зам.-директор на иновативното училище 104 СУ "Иван Богоров" . Ваканцията е за учениците. Училищното ръководство се подготвя за приема на новите гимназисти през учебната 2024/2025 година, споделя Гергинов...

публикувано на 11.07.24 в 12:50

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и перестройката. 35 години след завършването на НХГ "Димитър Добрович" в Сливен, випуск 1989 година представя изложба. Художничката и галерист Клара Арнаудова споделя в "Terra Култура", че това е изложба на група творци, започнали своя..

публикувано на 11.07.24 в 12:31