Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 551

Театърът като всичко

Димо Димов, Иван Митев и Емил Янев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 551 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора и театрален хроникьор Иван Митев. Завръщане пред радиозрителите прави и театралът Димо Димов, който е свързан с първите епизоди на предаването.

Най-трудно е да се разбере как Иван Митев разпределя времето си между актьорските превъплъщения на сцената и паралелното си превъплъщение в писател-документалист. Перото на Митев запечатва за вечността кажи-речи цялата история на театралното изкуство в Старопрестолния град.

Първа в серията е книгата, озаглавена "Театърът, наречен "Надежда" и посветена на създаването на търновското читалище в периода до 1970 година. В това издание авторът-актьор е побрал 100 години от историята на театралното дело във Велико Търново. Луксозното издание включва архивни фотоси и документи, като много от тях се публикуват за първи път. Заглавието идва от първата театрална трупа в града, зародила се през 1870 г. в читалище “Надежда”, и отвежда читателя до съвременната сграда на театъра, построена през 1971 г. Книгата е посветена на 120-годишнината от рождението на Константин Кисимов. За нея през 2017 г. Иван Митев получава наградата "Култура” на Община Велико Търново.

Втората книга – "Хроники от едно театрално столетие 1870 – 1970" – включва биографии и снимки на личности от театралния свят, документирани в над 1500 снимки, афиши и факсимилета от ценни документи, свързани с историята на театралното дело в града. В уникалния албум могат да се намерят любопитни и достоверни факти за създаването на първите театрални постановки в Търново, както и за личности, допринесли за утвърждаването на театралния жанр у нас.

Продължението на великотърновската театрална летопис се съдържа в трета книга, носеща заглавие "Театърът, наречен "Кисимов" и описваща събития от 1970 година до наши дни. Книгата съдържа над 350 теми, разработени с различни жанрови профили: спомени, портрети, отзиви.  В нея оживяват имена, заглавия и събития, които са съществена част не само от локалното развитие на Великотърновския театър, а и от общата картина на българската театрална култура, съобщи при представянето ѝ Общинско радио Велико Търново.

"Театрални мигове от вечността" е името на четвъртия, чисто енциклопедичния труд на актьора. В него той е подредил съдържанието в календар и представя на читателите най-значими събития и хора, свързани с всяка от хронологично маркираните дати, запечатали акценти от духовния и културен живот във Велико Търново в периода 1870-2022 г.

Неуморният автор подготвя за печат и пето литературно произведение – "Случайни драсканици", които ще ни приближат до личния свят на Митев, населен с колеги и приятели на актьора.

Това далеч не изчерпва литературнохроникьорската дейност на Иван Митев. Мисионерски той е дигитализирал цели 40 хиляди снимки, програми, плакати и афиши от историята на Търновския театър.

А кога и как самият той прави театър и къде ни отвеждат неговите "Случайни драсканици", ще разберете от епизод 551 на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28