В епизод 551 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора и театрален хроникьор Иван Митев. Завръщане пред радиозрителите прави и театралът Димо Димов, който е свързан с първите епизоди на предаването.
Най-трудно е да се разбере как Иван Митев разпределя времето си между актьорските превъплъщения на сцената и паралелното си превъплъщение в писател-документалист. Перото на Митев запечатва за вечността кажи-речи цялата история на театралното изкуство в Старопрестолния град.
Първа в серията е книгата, озаглавена "Театърът, наречен "Надежда" и посветена на създаването на търновското читалище в периода до 1970 година. В това издание авторът-актьор е побрал 100 години от историята на театралното дело във Велико Търново. Луксозното издание включва архивни фотоси и документи, като много от тях се публикуват за първи път. Заглавието идва от първата театрална трупа в града, зародила се през 1870 г. в читалище “Надежда”, и отвежда читателя до съвременната сграда на театъра, построена през 1971 г. Книгата е посветена на 120-годишнината от рождението на Константин Кисимов. За нея през 2017 г. Иван Митев получава наградата "Култура” на Община Велико Търново.
Втората книга – "Хроники от едно театрално столетие 1870 – 1970" – включва биографии и снимки на личности от театралния свят, документирани в над 1500 снимки, афиши и факсимилета от ценни документи, свързани с историята на театралното дело в града. В уникалния албум могат да се намерят любопитни и достоверни факти за създаването на първите театрални постановки в Търново, както и за личности, допринесли за утвърждаването на театралния жанр у нас.
Продължението на великотърновската театрална летопис се съдържа в трета книга, носеща заглавие "Театърът, наречен "Кисимов" и описваща събития от 1970 година до наши дни. Книгата съдържа над 350 теми, разработени с различни жанрови профили: спомени, портрети, отзиви. В нея оживяват имена, заглавия и събития, които са съществена част не само от локалното развитие на Великотърновския театър, а и от общата картина на българската театрална култура, съобщи при представянето ѝ Общинско радио Велико Търново.
"Театрални мигове от вечността" е името на четвъртия, чисто енциклопедичния труд на актьора. В него той е подредил съдържанието в календар и представя на читателите най-значими събития и хора, свързани с всяка от хронологично маркираните дати, запечатали акценти от духовния и културен живот във Велико Търново в периода 1870-2022 г.
Неуморният автор подготвя за печат и пето литературно произведение – "Случайни драсканици", които ще ни приближат до личния свят на Митев, населен с колеги и приятели на актьора.
Това далеч не изчерпва литературнохроникьорската дейност на Иван Митев. Мисионерски той е дигитализирал цели 40 хиляди снимки, програми, плакати и афиши от историята на Търновския театър.
А кога и как самият той прави театър и къде ни отвеждат неговите "Случайни драсканици", ще разберете от епизод 551 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg