От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай България – 100 национални туристически обекта", чиято годишна среща ще бъде част от събитието. За програмата и участниците разговаряме в "Нашият ден" с Лъчезар Лазаров, изпълнителен секретар на БТС.
"Организацията е сложна, защото се очаква голям брой туристи от цялата страна. Целта е да се възстанови масовият туризъм в България, така както е било, когато Алеко Константинов е започнал да организира туристическото движение у нас", заявява Лазаров.
Фестивалът ще започне с детски образователни лагери, които ще запознаят най-малките участници с най-важните стъпки в един планински преход. По-възрастните гости на фестивала ще могат да се включат в обучение по първа долекарска помощ, съобщава изпълнителният секретар на БТС.
Фестивалната програма включва организирани походи до близките природни местности. Опитните туристи, които са се записали предварително, ще изкачат връх Мальовица заедно с лицензирани водачи.
Любопитен ще бъде щандът, посветен на носителите на златни значки, посетили 100-те национални туристически обекта през годините. Има и участник, събрал цели 25 значки от основаването на националното туристическо движение през 1966 година до днес, разказва Лазаров.
Музиката по време на фестивала ще изпълняват туристическите хорове от цялата страна, както и младежки музикални групи. По думите на Лазаров всяко от 139-те туристически дружества в страната може да участва с щанд, за да представи дейността си.
Годишна среща на носителите на златни значки ще се проведе в музея "Христо Проданов". Участниците ще споделят интересни преживявания и ще получат награди, заявява Лазаров.
Повече за организацията на фестивала – чуйте в звуковия файл:
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg