Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 552

Драматургиите на Бойо – разговори със себе си

Бойко Богданов
Снимка: Уикипедия

В епизод 552 "Трамвай по желание" среща своята публика за пореден път с една от най-ярките фигури на българския театър – режисьора Бойко Богданов.

Както е известно, Бойко също така е поет, разказвач, администратор, оперен постановчик, балетмайстор, композитор. В "Трамвая" той е гостувал в различни свои сценични превъплъщения и поприща, включително и като музикант със своя авторски "Старомоден албум", в който той е и композитор, и текстописец, и изпълнител, като в певческата част получава подкрепа от тогавашни звезди на Младежкия театър, най-вече на Нети.

В сегашния случай знаменитият театрал влиза в трамвая на желанието като юбиляр. Нестандартният творец е решил, че си заслужава да отбележи като кръгла своята 64-та годишнина, макар че само след 10 дни, на 16 юли той ще навърши по-закръглените 65 години. Знаменитият режисьор ще направи своята междинна творческа и житейска равносметка със спектакъл-бенефис, където ще демонстрира голяма част от своите артистични и креативни умения. 

Събитието е ситуирано в знаковия за Богданов Театър "Сълза и смях", оглавяван в най-светлите си години от самия него. А вдъхновението числото да е 64 идва от самите The Beatles и техният пророческо-закачлив хит When I'm 64 – Когато стана на 64.

В епизод 552 Бойо прави свой автопортрет чрез сюжети, ключови личности, съдбовни събития, сантиментални реминисценции, остри граждански позиции.

И няма накъде, продължава да е в своята авторска песен Бойко Богданов.

Няма накъде, нали така?

Снимка – Уикипедия


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45
Кадър от филма „Ята пилигрими“.

Предстоят вълнуващи кинопътешествия

Август отново ще предложи вълнуващи вечерни пътувания по цял свят, благодарение на 11-ото издание на филмовия фестивал "Кино за пътешественици". Откриването ще бъде на 1 август , когато Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще споделят за своето африканско пътешествие продължило над два месеца, което обхваща страните между Бенин и Сиера Леоне..

публикувано на 16.07.24 в 16:35

Концерти, спектакли, филми и детска програма на Sofia Summer Fest

За пета поредна година Sofia Summer Fest отваря вратите си в Южния парк II, за да посрещне всички почитатели на културните събития под открито небе в лятната столица. Тази година летният културен фестивал на София ще бъде открит с голям концерт на легендата Васил Найденов на 18 юли, а в следващите 30 дни жителите и гостите на града ще могат да се..

публикувано на 16.07.24 в 10:00
Аспарух Лешников

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

" Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други." Аспарух Лешников, 1975 г. Днес къща-музей "Кирково..

публикувано на 16.07.24 в 09:11

Ретроспективна изложба на Бистра Льошевалие

Ретроспективната изложба на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас в цялост изкуството на авторката. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материи. Тя използва гипс, комбиниран с дърво, слама и стъкло, на които придава особена изтънченост. Борави умело с хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят..

публикувано на 16.07.24 в 08:05