В епизод 552 "Трамвай по желание" среща своята публика за пореден път с една от най-ярките фигури на българския театър – режисьора Бойко Богданов.
Както е известно, Бойко също така е поет, разказвач, администратор, оперен постановчик, балетмайстор, композитор. В "Трамвая" той е гостувал в различни свои сценични превъплъщения и поприща, включително и като музикант със своя авторски "Старомоден албум", в който той е и композитор, и текстописец, и изпълнител, като в певческата част получава подкрепа от тогавашни звезди на Младежкия театър, най-вече на Нети.
В сегашния случай знаменитият театрал влиза в трамвая на желанието като юбиляр. Нестандартният творец е решил, че си заслужава да отбележи като кръгла своята 64-та годишнина, макар че само след 10 дни, на 16 юли той ще навърши по-закръглените 65 години. Знаменитият режисьор ще направи своята междинна творческа и житейска равносметка със спектакъл-бенефис, където ще демонстрира голяма част от своите артистични и креативни умения.
Събитието е ситуирано в знаковия за Богданов Театър "Сълза и смях", оглавяван в най-светлите си години от самия него. А вдъхновението числото да е 64 идва от самите The Beatles и техният пророческо-закачлив хит When I'm 64 – Когато стана на 64.
В епизод 552 Бойо прави свой автопортрет чрез сюжети, ключови личности, съдбовни събития, сантиментални реминисценции, остри граждански позиции.
И няма накъде, продължава да е в своята авторска песен Бойко Богданов.
Няма накъде, нали така?
Снимка – Уикипедия
Тази година се навършват 80 години от рождението на Маргарит Цанев - Марго (1944-1969) . За първи път непоказвани досега негови рисунки и акварели ще могат да се видят в галерия "Стрелец Арт", Тетевен, роден град на художника, останал завинаги на 25 години. Заедно с НУИИ "Илия Петров" и галерия "Дебют" в галерия "Стрелец Арт" ще бъдат представени..
Под този наслов Българският хайку съюз организира поетична вечер на 19 ноември от 18.00 ч. в Американския център на Столична библиотека. Рециталът е сред събитията на 35-ото издание на Дните на японската култура в България и включва хайку, хайга, музика, хайбуни, ренгей и пърформанси на български хайку поети. Входът е свободен. Диляна..
Съзвучие на две свободни воли, на две отделни, различни, но еднакво достойни за обичта си личности. И хубавите, и не чак толкова хубавите примери в живота са те убедили, че тъкмо това е любовта. И ти я искаш точно такава – нито повече, нито по-малко. И ето, дълго чакана, или напротив – от пръв поглед дошла, любовта е тук. Като от стар романтичен филм..
Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..
"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg