Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова, директор на фестивала, и с Панайот Денев, създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър.
За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш да останеш завинаги. Фестивалът е радост за творците и публиката, които имат възможност да се срещнат с всичко най-добро от културния живот в града и страната – литература, кино, театър, изобразително изкуство, музика.
Създателят на "Аполония" проф. Димо Димов е настоявал събитието да бъде поредица от празници на изкуството. Концепцията за щастие е съхранена и до днес, разказват гостите. Началото на историята е изпълнено с вълнение как ще реагира публиката – от плажа до концерт с музиката на Хиндемит. През 1984 година това е ново явление както за творците, така и за аудиторията. Публиката реагира с ентусиазъм, а днес хора от цялата страна и от чужбина всяко лято се стичат в Созопол в дните на фестивала.
От първия момент в Аполония се създаде общност от изпълнители, автори и публика, изтъква Денев.
Разбира се, 40-то издание на фестивала ще предложи богата програма, която може да бъде намерена тук.
БНР е партньор на "Аполония" от самото начало, но за първи път Оркестърът на Радиото ще открие фестивала под диригентството на Константин Илиевски и с участието на мецосопраното Светлина Стоянова.
Като част от музикалната програма ще се случи и един уникален концерт. Тринадесетима концертмайстори от най-добрите български оркестри ще се съберат на една сцена, обединявайки своя талант за първи път.
В предстоящото издание на "Аполония" ще гостуват и хора, участвали още в първата година на фестивал – Сузана Клинчарова, Христо Йоцов, Антоний Дончев, споделя Димитрова.
Павел Койчев и Греди Асса са част от изобразителното направление на фестивала, а в литературната програма, което ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица награждавани български автори. Предвиден е и майсторски клас с Георги Господинов.
Официалното откриване на "Аполония" е на 29 август и фестивалът ще продължи до 7 септември. Вече може да бъде закупен и златен билет, който гарантира повече комфорт и спокойствие във фестивалните дни.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg