Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на изкуствата "Аполония": 40-годишна история с бъдеще

Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова, директор на фестивала, и с Панайот Денев, създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър.

За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш да останеш завинаги. Фестивалът е радост за творците и публиката, които имат възможност да се срещнат с всичко най-добро от културния живот в града и страната – литература, кино, театър, изобразително изкуство, музика.  

Светлозар Желев, Маргарита Димитрова и Панайот Денев

Създателят на "Аполония" проф. Димо Димов е настоявал събитието да бъде поредица от празници на изкуството. Концепцията за щастие е съхранена и до днес, разказват гостите. Началото на историята е изпълнено с вълнение как ще реагира публиката – от плажа до концерт с музиката на Хиндемит. През 1984 година това е ново явление както за творците, така и за аудиторията. Публиката реагира с ентусиазъм, а днес хора от цялата страна и от чужбина всяко лято се стичат в Созопол в дните на фестивала.

От първия момент в Аполония се създаде общност от изпълнители, автори и публика, изтъква Денев.  

Разбира се, 40-то издание на фестивала ще предложи богата програма, която може да бъде намерена тук.

БНР е партньор на "Аполония" от самото начало, но за първи път Оркестърът на Радиото ще открие фестивала под диригентството на Константин Илиевски и с участието на мецосопраното Светлина Стоянова.

Като част от музикалната програма ще се случи и един уникален концерт. Тринадесетима концертмайстори от най-добрите български оркестри ще се съберат на една сцена, обединявайки своя талант за първи път.

В предстоящото издание на "Аполония" ще гостуват и хора, участвали още в първата година на фестивал – Сузана Клинчарова, Христо Йоцов, Антоний Дончев, споделя Димитрова.

Павел Койчев и Греди Асса са част от изобразителното направление на фестивала, а в литературната програма, което ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица награждавани български автори. Предвиден е и майсторски клас с Георги Господинов.

Официалното откриване на "Аполония" е на 29 август и фестивалът ще продължи до 7 септември. Вече може да бъде закупен и златен билет, който гарантира повече комфорт и спокойствие във фестивалните дни.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25