Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда. За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков, инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди.
Географските дадености на община Балчик са много разнообразни заради степно-равнинния релеф в горната част на Добруджа и динамичното спускане на Добруджанското плато към Черно море. Климатичните амплитуди и формирането на субтропичен климат създават условия за виреенето на красиви растителни видове – магнолия, кипарис, индийски люляк. Смокиновите дървета достигат до 8 м височина, а в града се отглеждат палми и маслинови дръвчета, разказва Цветков.
Мечта на Цветков е Балчик да се превърне в града на 100-те кипариса – идея, зад която се крие градска легенда. Още в антични времена, когато градът е търговско средище, елините пренасят кипарисите в местността. В периода на Възраждането кипарисите биват поголовно изсечени поради факта, че ги обвиняват за болестта, покосила лозите в града. Истинската причина, по думите на Цветков, е характерният жълт прашец на кипарисите, който цапал прането на жените. Към момента новопосадените кипариси са 87 на брой.
Цветков препоръчва на посетителите на Балчик разходка из природния резерват "Балтата" – най-северната лонгозна гора в Европа, която е 100% запазена. В Балтата се намират находища от застрашеното блатно кокиче, което е източник на средството срещу детски паралич нивалин. Това е единственото място в България, където гнезди малкият креслив орел. Понякога там прелита и се спира най-голямата популация на розово фламинго.
Другото място, по-достъпно за туристите, към което Цветков насочва вниманието, е Тузлата в Балчик. Солеността ѝ е близка до тази в Мъртво море. Лечебната кал е доказано полезна за опорно-двигателни проблеми и кожни заболявания. Санаториумът за калолечение е реновиран и комфортен, заявява Цветков, а калната баня е незабравимо преживяване.
Задължително трябва да бъдат видени живописните бели скали, на които е разположен Балчик, приканва Цветков. Всяко от тези причудливи образувания, застанали сякаш против законите на природата, носи различно име и история.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg