Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Резерват "Балтата"
Снимка: albena.bg

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда. За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков, инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди.

Географските дадености на община Балчик са много разнообразни заради степно-равнинния релеф в горната част на Добруджа и динамичното спускане на Добруджанското плато към Черно море. Климатичните амплитуди и формирането на субтропичен климат създават условия за виреенето на красиви растителни видове – магнолия, кипарис, индийски люляк. Смокиновите дървета достигат до 8 м височина, а в града се отглеждат палми и маслинови дръвчета, разказва Цветков.

Мечта на Цветков е Балчик да се превърне в града на 100-те кипариса – идея, зад която се крие градска легенда. Още в антични времена, когато градът е търговско средище, елините пренасят кипарисите в местността. В периода на Възраждането кипарисите биват поголовно изсечени поради факта, че ги обвиняват за болестта, покосила лозите в града. Истинската причина, по думите на Цветков, е характерният жълт прашец на кипарисите, който цапал прането на жените. Към момента новопосадените кипариси са 87 на брой.

Цветков препоръчва на посетителите на Балчик разходка из природния резерват "Балтата" – най-северната лонгозна гора в Европа, която е 100% запазена. В Балтата се намират находища от застрашеното блатно кокиче, което е източник на средството срещу детски паралич нивалин. Това е единственото място в България, където гнезди малкият креслив орел. Понякога там прелита и се спира най-голямата популация на розово фламинго.

Другото място, по-достъпно за туристите, към което Цветков насочва вниманието, е Тузлата в Балчик. Солеността ѝ е близка до тази в Мъртво море. Лечебната кал е доказано полезна за опорно-двигателни проблеми и кожни заболявания. Санаториумът за калолечение е реновиран и комфортен, заявява Цветков, а калната баня е незабравимо преживяване.

Задължително трябва да бъдат видени живописните бели скали, на които е разположен Балчик, приканва Цветков. Всяко от тези причудливи образувания, застанали сякаш против законите на природата, носи различно име и история. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30