Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Енчева и Поликсения Петрова:

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева, директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник.

"Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората, които могат да го направят, са децата. Разгърнахме мащабно образователните си програми след корона вирус пандемията.", заявява Петрова и споделя повече за инициативите, които привличат младото поколение в музея.

"Музеят като образователна среда" е проектът, който Историческият музей на Балчик стартира, за а привлече деца и ученици от детските градини и училища в района. Една от интересните музейни инициативи  е възстановката на войнишка клетва. В демонстрацията се включват военни от Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново, разказва Петрова.

Историческият музей решава да направи децата не само свидетели, но и участници в исторически възстановки, изтъква Петрова. Учениците стават част от пресъздаването на хайдушка клетва. Облечени във възрожденски дрехи, децата слушат урок за революционното движение, научават, че свободата се отстоява всеки ден, а след това биват благословени от свещеник.

В Етнографската къща на Балчик учениците участват в обредни възстановки, свързани с Бабинден и Сирни заговезни.

Храмът на Кибела и археологическата експозиция на Дионисополис също са включени към образователните програми. Регионалният исторически музей работи съвместно със Софийския музей, който е подновил разкопките в късно античната крепост. Учениците имат възможност да опознаят археологията на терен, напътствани от преподавателите от СУ д-р Чавдар Кирилов и д-р Румяна Колева, разказва Енчева.

Двете гостенки на "Terra Култура" начертават един мислен маршрут за всички бъдещи посетители на Балчик. Разбира се, отправната точка е Регионалният исторически музей, който предлага интересна експозиция, както и кратки образователни филми за другите обекти в района.

Срещу музея се намира Етнографската къща, която пресъздава градския и селския бит в региона, както и красива колекция от накити.

Следващата точка в културната обиколка може да бъде Художествената галерия – красива сграда с вълнуваща колекция платна, някои от които СГХГ подарява през 80-те години.

Село Оброчище до Балчик също предоставя възможност за пълноценен отдих. Там се намира текето "Ак Язълъ баба – Св. Атанасий".

Поликсения Петрова отправя покана към слушателите: "Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град."

Радостина Енчева допълва, че в миналото Дионисополис е бил град с политическа и икономическа значимост, а в бъдеще тепърва ще чуваме повече за Балчик.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25