Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Европейските игри за трансплантирани и диализирани продължават до 28 юли

Снимка: Bulgaria Team Transplant

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон.

Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не само спортно, но и социално активни. Целта е да покажем нагледно, че донорството означава живот."

Златен медал в дисциплината тенис на корт спечели Ирен Дикова, която е белодробно трансплантирана. Дикова изрази щастието си от завоювания медал, който, по думите ѝ, е доказателство, че има живот след живота.

Два златни и два сребърни медала спечели Огнян Ганчев, друг български участник в плуването.

Общо единадесет българи участват в Европейските игри за трансплантирани и диализирани, които ще продължат до 28 юли в Лисабон.

Чуйте повече от звуковия файл.

Как се чувства българският отбор, който участва в Европейските игри за трансплантирани и диализирани пациенти, споделя в Lege Artis Наталия Маева – завеждащ редакция "Новини, образование, култура" в програма "Христо Ботев" на БНР, белодробно трансплантиран пациент, а също така носител на златен медал и европейски шампион от игрите по бадминтон във възрастовата група 50-59 години.

Нивото на българският отбор е задоволително, макар че има някои прекрасно подготвени отбори от Германия, Унгария, Полша, разказва Маева. "Тези усилия не зависят само от нас, като спортисти – на нас ни трябва и подкрепа", заявява носителката на златен медал в игрите.  

По думите на Маева първенството в Лисабон е символ на добре свършената лекарска работа, на радостта от живота и на благодарността на пациентите към донорите. Българските състезателите в дисциплината бадминтон са подкрепени от Българската федерация по бадминтон, както и от Министерството на спорта. Присъствието на единадесетима български спортисти в седем спортни дисциплини е едно голямо завръщане за България на Европейските игри за трансплантирани и диализирани.

"Всичко зависи от желанието на самия атлет, но у нас има нужда от програма, която да подготвя пациентите, които чакат трансплантация, от гледна точка на рехабилитацията преди и след трансплантацията. След това идва ред на спортните активности", заявява Маева.

Днес предстоят състезанията по колоездене и тенис на маса.

"Замислете се, защото, казвайки едно "да", това са спасени животи", призовава Маева в края на разговора.

Спортните успехи, както и посланията на участниците от българския отбор, могат да бъдат проследени тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12