Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Европейските игри за трансплантирани и диализирани продължават до 28 юли

Снимка: Bulgaria Team Transplant

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон.

Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не само спортно, но и социално активни. Целта е да покажем нагледно, че донорството означава живот."

Златен медал в дисциплината тенис на корт спечели Ирен Дикова, която е белодробно трансплантирана. Дикова изрази щастието си от завоювания медал, който, по думите ѝ, е доказателство, че има живот след живота.

Два златни и два сребърни медала спечели Огнян Ганчев, друг български участник в плуването.

Общо единадесет българи участват в Европейските игри за трансплантирани и диализирани, които ще продължат до 28 юли в Лисабон.

Чуйте повече от звуковия файл.

Как се чувства българският отбор, който участва в Европейските игри за трансплантирани и диализирани пациенти, споделя в Lege Artis Наталия Маева – завеждащ редакция "Новини, образование, култура" в програма "Христо Ботев" на БНР, белодробно трансплантиран пациент, а също така носител на златен медал и европейски шампион от игрите по бадминтон във възрастовата група 50-59 години.

Нивото на българският отбор е задоволително, макар че има някои прекрасно подготвени отбори от Германия, Унгария, Полша, разказва Маева. "Тези усилия не зависят само от нас, като спортисти – на нас ни трябва и подкрепа", заявява носителката на златен медал в игрите.  

По думите на Маева първенството в Лисабон е символ на добре свършената лекарска работа, на радостта от живота и на благодарността на пациентите към донорите. Българските състезателите в дисциплината бадминтон са подкрепени от Българската федерация по бадминтон, както и от Министерството на спорта. Присъствието на единадесетима български спортисти в седем спортни дисциплини е едно голямо завръщане за България на Европейските игри за трансплантирани и диализирани.

"Всичко зависи от желанието на самия атлет, но у нас има нужда от програма, която да подготвя пациентите, които чакат трансплантация, от гледна точка на рехабилитацията преди и след трансплантацията. След това идва ред на спортните активности", заявява Маева.

Днес предстоят състезанията по колоездене и тенис на маса.

"Замислете се, защото, казвайки едно "да", това са спасени животи", призовава Маева в края на разговора.

Спортните успехи, както и посланията на участниците от българския отбор, могат да бъдат проследени тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50