Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Европейските игри за трансплантирани и диализирани продължават до 28 юли

Снимка: Bulgaria Team Transplant

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон.

Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не само спортно, но и социално активни. Целта е да покажем нагледно, че донорството означава живот."

Златен медал в дисциплината тенис на корт спечели Ирен Дикова, която е белодробно трансплантирана. Дикова изрази щастието си от завоювания медал, който, по думите ѝ, е доказателство, че има живот след живота.

Два златни и два сребърни медала спечели Огнян Ганчев, друг български участник в плуването.

Общо единадесет българи участват в Европейските игри за трансплантирани и диализирани, които ще продължат до 28 юли в Лисабон.

Чуйте повече от звуковия файл.

Как се чувства българският отбор, който участва в Европейските игри за трансплантирани и диализирани пациенти, споделя в Lege Artis Наталия Маева – завеждащ редакция "Новини, образование, култура" в програма "Христо Ботев" на БНР, белодробно трансплантиран пациент, а също така носител на златен медал и европейски шампион от игрите по бадминтон във възрастовата група 50-59 години.

Нивото на българският отбор е задоволително, макар че има някои прекрасно подготвени отбори от Германия, Унгария, Полша, разказва Маева. "Тези усилия не зависят само от нас, като спортисти – на нас ни трябва и подкрепа", заявява носителката на златен медал в игрите.  

По думите на Маева първенството в Лисабон е символ на добре свършената лекарска работа, на радостта от живота и на благодарността на пациентите към донорите. Българските състезателите в дисциплината бадминтон са подкрепени от Българската федерация по бадминтон, както и от Министерството на спорта. Присъствието на единадесетима български спортисти в седем спортни дисциплини е едно голямо завръщане за България на Европейските игри за трансплантирани и диализирани.

"Всичко зависи от желанието на самия атлет, но у нас има нужда от програма, която да подготвя пациентите, които чакат трансплантация, от гледна точка на рехабилитацията преди и след трансплантацията. След това идва ред на спортните активности", заявява Маева.

Днес предстоят състезанията по колоездене и тенис на маса.

"Замислете се, защото, казвайки едно "да", това са спасени животи", призовава Маева в края на разговора.

Спортните успехи, както и посланията на участниците от българския отбор, могат да бъдат проследени тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11