Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник Димитър Вукадинов от дървенишкия храм "Св.Георги". В негова памет излезе книгата "Разкази за Божия човек", в която десетки хора си спомнят за светостта му.

Авторът на сборника, Николай Иванов, иподякон, който е служил с отец Димитър и също така се занимава с църковна дърворезба, споделя своите спомени и разказва истории, събрани от други свидетели на делото му. Николай се захваща с написването на книгата осем години след смъртта на свещеника и му коства четири години усилен труд, за да я завърши.

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден", Николай Иванов разказва:

"Първо, отецът имаше голяма любов към хората. Беше всеотдаен и жертвен човек. Това е което търсим и за което мечтаем – някой да ни обича и да се грижи за нас."

Отец Димитър Вукадинов не само говореше за любовта, но я показваше с действията си. Той създаде кухня за социално слаби и помагаше на бедните. Изградил е отново храма, събира голяма енория и започва просветителска дейност. В храма се продавала литература, провеждали се курсове по иконопис, църковно пеене, вероучение за деца и възрастни, поклоннически пътувания, беседи с богослови. Всестранно обгрижване на неговото паство и дори на хората от квартала било основна част от живота му, защото всички прибягвали към него за погребения и опела. Той много пъти дори е опявал хората по домовете, дори когато това било забранено, и го викали нощем, но той се отзовавал.

"Гробищният парк е запазен, благодарение на него, защото е имало план там да се направи градина", спомня си Николай.

Отец Димитър бил и голям молитвеник. Много хора споделят, че след неговата молитва са намерили работа на другия ден или операция от раково заболяване е минала по чуден начин.

Тези разкази за живота и делото на отец Димитър Вукадинов показват как истинската любов и отдаденост могат да променят живота на много хора. В свят, който често търси само красивите думи, той ни напомня, че истинската любов се изразява в действия.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11

Къмпинг туризъм у нас – далече ли сме от това, което трябва да бъде?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от..

обновено на 31.07.24 в 12:39