Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

3
Снимка: bansko.bg

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за годишнината и каква е ролята на читалището в обществото.

Читалището е основано през 1894 г. под името "Селска почивка"  и тази година чества своята 130-а годишнина. С разнообразни културно-просветни дейности, читалището отбелязва значими дати, личности и събития, както официални и професионални празници, така и празници от християнския календар. Още в първия ден на годината се провежда Новогодишният кукерски карнавал, подготвен от местните жители с помощта на читалището. Сред останалите празници, които се отбелязват, са Бабинден, Денят на самодееца, Денят на жената, Цветница, Великден и Коледа. Читалището също така организира чествания на Националния празник на България на 3-ти март, Деня на славянската писменост и култура на 24 май, Деня на детето на 1 юни, Деня на Ботев на 2 юни, Деня на Банско на 5 октомври и Деня на народните будители на 1 ноември.


Елена Калайджиева, организатор на събития в читалището, сподели, че годишнината ще бъде отбелязана с множество мероприятия, които предизвикват много емоции и вълнение. Тя подчерта, че читалището играе важна роля в израстването на децата в града, не само творчески, но и като личности. Според нея спортът и сценичните изяви каляват психиката, дават дисциплина и последователност, и сбъдват мечти.

Калайджиева разказа и за традициите на Банско, които читалището ревностно пази и предава. В града се провеждат демонстрации на местни занаяти, като плетене и замесване на хляб с квас, което е част от културната програма на читалището. Тези демонстрации продължават до края на октомври пред туристическия информационен център, където семействата могат да се запознаят с традиционните умения и занаяти на Банско.


Секретарят на читалището, Силвия Терзиева, която е актриса и не е родом от Банско, но живее в града от 10 години, също сподели своя опит. Тя призна, че вече започва да разбира местния диалект, въпреки че все още не се осмелява да говори на него.

Всички културни прояви, организирани от читалището, се радват на изключителен интерес и се посещават от жителите на Банско и гостите на града.

В звуковия файл можете да чуете какво означава думата "разкръстница" и защо е толкова важна за Банско. 


Снимки: bansko.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Из

100 години български мотоциклетен спорт в над 500 страници

Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..

публикувано на 15.01.25 в 10:57

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59

Пулсът на българското общество в световен контекст

За "моментната снимка" на обществото ни, като по-широка социална система, в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..

публикувано на 15.01.25 в 09:17
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32