Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

3
Снимка: bansko.bg

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за годишнината и каква е ролята на читалището в обществото.

Читалището е основано през 1894 г. под името "Селска почивка"  и тази година чества своята 130-а годишнина. С разнообразни културно-просветни дейности, читалището отбелязва значими дати, личности и събития, както официални и професионални празници, така и празници от християнския календар. Още в първия ден на годината се провежда Новогодишният кукерски карнавал, подготвен от местните жители с помощта на читалището. Сред останалите празници, които се отбелязват, са Бабинден, Денят на самодееца, Денят на жената, Цветница, Великден и Коледа. Читалището също така организира чествания на Националния празник на България на 3-ти март, Деня на славянската писменост и култура на 24 май, Деня на детето на 1 юни, Деня на Ботев на 2 юни, Деня на Банско на 5 октомври и Деня на народните будители на 1 ноември.


Елена Калайджиева, организатор на събития в читалището, сподели, че годишнината ще бъде отбелязана с множество мероприятия, които предизвикват много емоции и вълнение. Тя подчерта, че читалището играе важна роля в израстването на децата в града, не само творчески, но и като личности. Според нея спортът и сценичните изяви каляват психиката, дават дисциплина и последователност, и сбъдват мечти.

Калайджиева разказа и за традициите на Банско, които читалището ревностно пази и предава. В града се провеждат демонстрации на местни занаяти, като плетене и замесване на хляб с квас, което е част от културната програма на читалището. Тези демонстрации продължават до края на октомври пред туристическия информационен център, където семействата могат да се запознаят с традиционните умения и занаяти на Банско.


Секретарят на читалището, Силвия Терзиева, която е актриса и не е родом от Банско, но живее в града от 10 години, също сподели своя опит. Тя призна, че вече започва да разбира местния диалект, въпреки че все още не се осмелява да говори на него.

Всички културни прояви, организирани от читалището, се радват на изключителен интерес и се посещават от жителите на Банско и гостите на града.

В звуковия файл можете да чуете какво означава думата "разкръстница" и защо е толкова важна за Банско. 


Снимки: bansko.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12