Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години български мотоциклетен спорт в над 500 страници

Из "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024"
Снимка: Архив

Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова, съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024".

През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и първото мотоциклетно състезание в България. Любители на "дяволското чудо" се появяват в цялата страна, създават сдружения и движения и провеждат състезания, докато през 1972 година е създадена Българската федерация по мотоциклетизъм с идеята спортът да се превърне в масов. Влагат се много средства в поддържането на авто-мотоклубове из цялата страна и мотоциклетизмът става част от военно-приложните спортове у нас.

Трифонова споделя, че историята на българския мотоциклетизъм започва да се събира по инициатива на Владимир Недялков, председател на Федерацията, и журналиста Радой Костов още преди 20 години. Събраните архивни материали обаче са изгубени и замисленото издание не е осъществено.

Въпреки че не е мотоциклетист Трифонова се заема със задачата да издири архивите и да състави сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024", който, по нейните думи, е "нещо по-голямо от нея".

Трифонова разказва една от любимите си архивни истории за малко момче от чешки произход, дошло със семейството си в България, което се превръща в един от основателите на първото мотоциклетно движение у нас.

В над 500 страници Трифонова събира бележки, снимки, интервюта и спомени за мотоциклетното дело в България. В процеса помощ оказват бившият състезател Сергей Сергеевски, блогърът и любител на мотоциклетната история Валентин Стойнев, синът на Йордан Топлодолски – създателят на катедра "Авто-мото" в НСА, Жоро Хаджиев и Иво Цветанов, сегашен секретар на Федерацията.

Голяма заслуга за създаването на сборника, по думите на Трифонова, имат редакторът Светлана Василева  и графичният дизайнер Иво Димитров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11