Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и неорганична химия. Тя е част от екипа на Лабораторията "Материали и процеси за опазване на околната среда", която се занимава със синтез на материали за обезвреждане на парникови газове.
Катерина разказва, че е била отлична ученичка по всичко, но особено много са ѝ вървели физиката, математиката и химията:
"В края на средното си образование, когато разглеждах какво да избера за бъдещето си обучение и работа, много ми хареса именно специалността "Екохимия"."
Катерина нарича себе си "човек на точните науки" и добавя: "Работата в областта на екологията е много важна, защото от това зависи и нашето здраве. Важни са въздухът, водата, почвата… и заради това мисля, че би било добре учениците, които обичат химията, да се ориентират към тази специалност. Човек трябва да разбира каква е важността от екологията, от здравето, за да му бъде интересна именно тази специалност и по-лесно следването."
Катерина обича да спортува, да се среща с приятели, да пътува. Когато я питам дали иска да остане и да се развива в България, ми отговора така: "Никога не съм имала амбицията да уча в чужбина. Винаги съм искала да имам възможността да пътувам, но не и да живея и да уча извън България, защото мисля, че у нас, ако човек има желание, може да има добро образование, но това зависи от самия него и амбициите му, но най-вече от възпитанието."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – личен архив
Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..
Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..
Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..
Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..
Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..
На 11 септември се навършиха 90 години от рождението на човек, който трудно може да бъде описан с няколко думи. Вели Чаушев бе преди всичко актьор, който..
Време е да се забавляваме, развихрим, да се държим странно, да ближем кръв и плът и да се разголим, защото гръцкият режисьор Йоргос Лантимос ни кани на..
Божидар Янев е професор в инженерния факултет на Колумбийския университет, Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg