Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български учени изследват устойчивостта на зеленчуците към промените в климата

Снимка: NatGenCrop

NatGenCrop е български научен проект, който се реализира от Изследователския Център по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Целта му е подобряване на хранителните свойства на зеленчуците и устойчивостта им към климатичните промени. За проекта, който може да допринесе за развитието на земеделието у нас и да повиши нивото на работа на научна дейност, разказва д-р Емил Вътов – участник в изследователския процес.

Проектът NatGenCrop има две основни насоки – научна и социално-икономическа. От чисто научна гледна точка проектът е фокусиран върху две колекции от зеленчуци – едната съдържа 152 сорта домата, а другата обхваща 174 сорта пипер.

Д-р Вътов обяснява: "Тези колекции са селектирани от доста сортове, които се намират на Балканския п-в и на други континенти. В тях има естествена вариация на вкус, мирис, форма цвят, но също така и на издръжливост на стрес. Крайната цел на проекта е да анализира тези вариации и да ги изпозлва с цел подобряване на хранителните свойства и устойчивост на стрес."

От социално-икономическа гледна точка изследователската работа може да повиши добивите и качеството на тези значими култури в полза на производителите и консуматорите, изтъква ученият.

Проектът NatGenCrop се осъществява в рамките на европейската програма ERA Chairs, която е с краен срок до 2028 година, разказва д-р Вътов. Целта на проекта е да бъде формиран междунаден екип с висока експертиза, за да се повиши нивото на научната дейност, подчертава гостът и допълва, че обучението на докторанти в областта на растителната системна биология и на биотехнологията също е заложено в проекта. Към момента са обявени позиции за привличане на млади учени.

По думите на д-р Вътов първият етап на научния проект вече е преминал и извършената изследователска дейност е позитивно оценена от ЕК и от независим експерт. Научният екип е осъществил профилиране на химичното и биохимичното съдържание на подбраните сортове и експериментите за издръжливост продължават.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турнето на Б.Т.Р. вече е на родна земя

публикувано на 12.08.24 в 11:14

Стара Загора отбелязва Международния ден на младежта с изложение и концерт

Международният ден на младежта, който се отбелязва на 12 август, е значимо събитие, посветено на проблемите и участието на младите хора в глобалните инициативи. За първи път този ден е отбелязан през 2000 година, след като Генералната асамблея на ООН го обявява с резолюция на 17 декември 1999 г., по предложение на Всемирната конференция на..

публикувано на 12.08.24 в 10:49

Български поглед към Канада: Как фотообективът разкрива "далечната и близка" земя

Вера Гигова живее и работи в Канада вече 22 години, като през това време активно се ангажира с развитието на българската културна общност там. Преди около година, заедно с две свои сънароднички, тя създава фондацията "ЕлАрте" за културен обмен. На 6 август 2024 г. фондация "ЕлАрте" организира откриването на изложбата "Канада – далечна и близка"..

обновено на 12.08.24 в 10:45

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08