NatGenCrop е български научен проект, който се реализира от Изследователския Център по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Целта му е подобряване на хранителните свойства на зеленчуците и устойчивостта им към климатичните промени. За проекта, който може да допринесе за развитието на земеделието у нас и да повиши нивото на работа на научна дейност, разказва д-р Емил Вътов – участник в изследователския процес.
Проектът NatGenCrop има две основни насоки – научна и социално-икономическа. От чисто научна гледна точка проектът е фокусиран върху две колекции от зеленчуци – едната съдържа 152 сорта домата, а другата обхваща 174 сорта пипер.
Д-р Вътов обяснява: "Тези колекции са селектирани от доста сортове, които се намират на Балканския п-в и на други континенти. В тях има естествена вариация на вкус, мирис, форма цвят, но също така и на издръжливост на стрес. Крайната цел на проекта е да анализира тези вариации и да ги изпозлва с цел подобряване на хранителните свойства и устойчивост на стрес."
От социално-икономическа гледна точка изследователската работа може да повиши добивите и качеството на тези значими култури в полза на производителите и консуматорите, изтъква ученият.
Проектът NatGenCrop се осъществява в рамките на европейската програма ERA Chairs, която е с краен срок до 2028 година, разказва д-р Вътов. Целта на проекта е да бъде формиран междунаден екип с висока експертиза, за да се повиши нивото на научната дейност, подчертава гостът и допълва, че обучението на докторанти в областта на растителната системна биология и на биотехнологията също е заложено в проекта. Към момента са обявени позиции за привличане на млади учени.
По думите на д-р Вътов първият етап на научния проект вече е преминал и извършената изследователска дейност е позитивно оценена от ЕК и от независим експерт. Научният екип е осъществил профилиране на химичното и биохимичното съдържание на подбраните сортове и експериментите за издръжливост продължават.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..
Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници..
Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински..
На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg