Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мира Баджева и защо малките градчета около Чешме заслужават повече внимание

7
Мира Баджева
Снимка: личен архив

За философията на бавното живеене, за традициите и споделената храна – журналистката и пътешественичка Мира Баджева разказва за едно от последните си пътувания из Турция – за района около полуостров Чешме, с какво е известен или по-скоро защо трябва да бъде по-известен. Още повече, че според нея малките градчета около Чешме заслужават специално внимание.

"Всъщност българите изобщо не познаваме района около Чешме, защото така са се стекли обстоятелствата, че винаги тръгваме по-надолу, по на юг към Кушадасъ, където е Ефес – най-големият запазен античен град и до днес, към Бодрум или Анталия. А наблизо например е Урла, малко градче, с много винарни и изисканите ресторанти, които напоследък даже взеха звезди "Мишлен", разказва Мира Баджева. По думите ѝ, там е запазен вкусът на егейската кухня и егейското наследство в кулинарията, защото в целия район се отглеждат маслини и производството на зехтин е едва ли не издигнато в култ. Тя дори разказва за маслиновото дърво в съседното градче Саферихисар, за което местните хора вярват, че е на близо две хиляди години, наричат го Баба Умай, защото го приемат като въплъщение на майчинството и силата на природата. И до днес жените отиват на поклонение под тази маслина – да измолят дете, а понякога се правят и венчавки под дървото. "Това място, близо до античния град Теос, е страшно красиво и успокояващо. Имаш усещането за безвремие, за вечност", обяснява Мира Баджева. И по думите ѝ, има места, които предполагат към по-бавен и по-спокоен живот.

"В Чешме едно от характерните неща са термалните води. Някои от тези топли минерални води извират от дъното на морето и затова в този район човек може да се къпе дори през по-студените месеци, а водата продължава да е топла. От другата страна пък, където е Алачатъ, там има много специални заливи и северен вятър, който прави мястото изключително подходящо за сърфисти и днес в района се организират дори международни състезания", разказва Мира Баджева. Тя ни води из непознатата Турция, обяснява още за ритуалите за споделяне на храна и за местните рецепти.

Мира разказва и какво означава "бавен град". Сеферихисар, например, е едно от първите градчета, с население до 50 хиляди жители, което е член на престижната международна класация на "бавните градове", където хората се опитват да съхранят автентичния дух на мястото, пазят традициите и се стараят да живеят по-спокойно и щастливо.

Снимки: личен архив на Мира Баджева

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50