Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в киноиндустрията

| обновено на 14.08.24 в 16:38

Новите технологии промениха киноиндустрията. Изкуственият интелект е следващото ниво от развитието на седмото изкуство. Той ще трансформира киното, като вдигне летвата много високо в качествено отношение.

Кинокритикът Зорница Аспарухова коментира, че цифровизацията взема превес над класическата технология, най-вече заради комерсиализацията. Влагат се максимално повече пари, за да се изкара максимална печалба.

Журналистът Драгомир Иванов е на мнение, че има място и за доброто старо кино. Новите технологии се използват за съживяване на класическия филм.

Драгомир Иванов, Зорница Аспарухова и Велин Манов (от ляво надясно)

По време на тазгодишния филмов фестивал в Кан легендарният режисьор Джордж Лукас, заяви, че използването на изкуствен интелект в киното е неизбежно и направи интересно сравнение, като каза: "Това е все едно да кажете: Не вярвам, че тези автомобили ще работят. Нека просто си останем с конете. И да, можете да го кажете, но светът не работи така."

В последно време в гореща тема се превърна дебатът за използването на изкуствен интелект в артистичните среди. Стачката в Холивуд беше не само за заплащането на хората, създаващи филми, но и за техните права в условията на бързо развиващите се технологии.

За възможните начини за използване на изкуствения интелект в киноиндустрията – Велин Манов с кинокритика Зорница Аспарухова и журналиста Драгомир Иванов в предаването "Какво се случва".

Снимка: DALL·E 3 и Милена Лекова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Индийски танцьори представят класически танци в София, снимка: организаторите

Индийски танцьори представят класически танци в София

"Дни на индийската култура"  ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас, цитирани от БТА. На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. "Трупата, ръководена от  Арупа Лахири , е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия –..

публикувано на 14.08.24 в 12:42

"Борбата за един световен град" с ново издание след повече от 70 години

Ново издание на книгата "Борбата за един световен град 1907-1917" на журналиста Стефан Александров Янчулев излиза за първи път след първото ѝ публикуване през 1945 година. Книгата е носила печат, че е забраненa от Комисията по контрола на печата от 1945 до 1990 година , съобщава управителят на издателство "Гута-Н" Николай Колев пред БТА. Той..

публикувано на 14.08.24 в 12:12

"Фантомът на операта" – за последен път на българска сцена!

Мюзикълът "Фантомът на операта" идва в България за втори път с девет нови представления. Спектаклите са от 29 август до 5 септември в зала 1 на НДК . Това са финални представления на българска сцена . Екипът няма да се върне трети път у нас. Той продължава турнето си по световните сцени. Надим Нааман в ролята на "Фантома" споделя:..

публикувано на 14.08.24 в 10:46

Средновековната църква в с. Долни Раковец посреща вярващите на Успение Богородично

"Църквицата" – така Дафинка Станоева нарича средновековната църква "Св. Николай Чудотворец" , с чиято реставрация и грижа се е заела през последните няколко години. В "Нашият ден" пазителката на ключа към малката църква с над 500-годишна история в с. Долни Раковец разказва за нелекия процес на реставрация, както и за предстоящия празник..

публикувано на 14.08.24 в 09:15

Защо розовото е цветът на пространството за изкуство – L44?

Пространство за изкуство L44 е създадено благодарение на сътрудничеството с Международната културна организация Lobster, в която членуват дизайнери, които създават движещ се графичен дизайн. Отговорни за неговото съществуването са Луиза Генова и Николай Иванов. "Процесът по създаването на пространството отне около две години и половина в реставрация..

публикувано на 13.08.24 в 16:15