Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

| обновено на 19.08.24 в 13:03
Снимка: БТА

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа"

Програмата включва разнообразни събития, насочени към различни целеви групи и цели да отбележи историческите моменти с почит и признателност.

В поредица от предавания тази седмица програма "Христо Ботев" ще излъчва на живо от Габрово, като ще предложи срещи с участниците в събитията, историци, творци и музейни работници. Целта е да се предаде атмосферата на честванията и да се почете паметта на героите, паднали за свободата на България.

В предаването "Нашият ден" областният управител на Габрово Мария Башева сподели следното: "Днес поставяме началото на една важна седмица за нашия град, а и за цяла България. Тези две дати не са само цифри в календара, а живи спомени, които свързват миналото с настоящето. Програмата е богата и има събития за всяка целева група."

Честванията ще започнат тази вечер в 20:30 часа с музикално-поетичен рецитал в "Парка с мечето". През цялата седмица ще се проведат редица събития, сред които областният управител открои Национално състезание за ученици, изкачване на стълбите към Паметника на свободата на 23 август от 10:00 часа, последвано от открит урок по история. Вечерта ще има фолклорен концерт-спектакъл с участието на формация "Димитров", формация "Пловдив" и други.

На 24 август в тържествения ден на връх Шипка ще се състои жива картина с участието на 300 души от 45 клуба на дружество "Традиция", която ще започне в 12:00 часа.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Екстремни изживявания и добри дела. Поглед към живота на един оператор

Влади Веков е телевизионен и филмов оператор по професия, работещ в Българската национална телевизия, но любовта му към планината, спорта и хората разширява кръгозора му и го подтиква да се занимава с различни дейности, които му позволяват да изразява себе си. В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя своята дълбока връзка с природата и как тя..

обновено на 19.08.24 в 11:43

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06