Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

| обновено на 22.08.24 в 10:40
Диян Стаматов
Снимка: Facebook/Диян Стаматов

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната, въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес.

В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" в София, сподели своите виждания относно кампанията и предизвикателствата пред нея.

Според Стаматов конкурсът е бил дългоочакван, тъй като през последните две години такива процедури не са се провеждали, което е довело до значително изоставане в подмяната на ръководния състав.

През този период много от временно изпълняващите длъжността директори са достигнали пенсионна възраст, а някои дори са я надминали. Той отбелязва, че първата обява за конкурси през зимата е обхванала около 234 места, докато настоящата е за почти двойно повече. 

Процедурата за провеждане на конкурсите е сравнително нова и включва висока степен на прозрачност. Стаматов обаче изразява критика към тестовете, които бяха включени в зимния конкурс. Според него те са били насочени повече към оценка на интелигентността, отколкото към специфичните умения, необходими за ръководен състав в средното образование.

Стаматов изразява и опасенията си относно възможността да се намерят достатъчно подходящи кандидати за всички обявени позиции. Според него, когато за една длъжност има само един кандидат, съществува риск той да не е най-подходящият за поста.

Директорската роля изисква не само висока професионална компетентност, но и голяма ангажираност и мотивация. "Това е работа, която изисква много повече от обичайните 8 часа на ден", подчертава той, като отбелязва важността на подбора на кандидати с правилната нагласа и готовност да посветят значителни усилия за успешното управление на учебните заведения.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25