Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

| обновено на 22.08.24 в 10:40
Диян Стаматов
Снимка: Facebook/Диян Стаматов

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната, въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес.

В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" в София, сподели своите виждания относно кампанията и предизвикателствата пред нея.

Според Стаматов конкурсът е бил дългоочакван, тъй като през последните две години такива процедури не са се провеждали, което е довело до значително изоставане в подмяната на ръководния състав.

През този период много от временно изпълняващите длъжността директори са достигнали пенсионна възраст, а някои дори са я надминали. Той отбелязва, че първата обява за конкурси през зимата е обхванала около 234 места, докато настоящата е за почти двойно повече. 

Процедурата за провеждане на конкурсите е сравнително нова и включва висока степен на прозрачност. Стаматов обаче изразява критика към тестовете, които бяха включени в зимния конкурс. Според него те са били насочени повече към оценка на интелигентността, отколкото към специфичните умения, необходими за ръководен състав в средното образование.

Стаматов изразява и опасенията си относно възможността да се намерят достатъчно подходящи кандидати за всички обявени позиции. Според него, когато за една длъжност има само един кандидат, съществува риск той да не е най-подходящият за поста.

Директорската роля изисква не само висока професионална компетентност, но и голяма ангажираност и мотивация. "Това е работа, която изисква много повече от обичайните 8 часа на ден", подчертава той, като отбелязва важността на подбора на кандидати с правилната нагласа и готовност да посветят значителни усилия за успешното управление на учебните заведения.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23