Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Думите, които водят към детството

Родната къща в Ново село
Снимка: личен архив

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си.

Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ", "кастрон". Думите може да намерим в речниците и литературата, но когато не са свързани с нещо видяно, преживяно, почувствано, те остават да "висят" в пространството. Трябва да ги търсим там, където им е мястото – в света, в природата, в отношението на хората, мъката на хората, сълзите на хората, казва Магдалена Абаджиева.

Тя е израснала в Ново село, Русенско, в красивата селска къща със зелен двор на баба си Неделя, с комшулука, чимшира, приличен на огромна зелена гъба, кладенеца и пищничето на съседката баба Мика… Това вече не може да бъде видяно и преживяно от децата, но разказът и предаденото чувство дават надежда, че връзката между световете на различните поколения може да се запази.

"Много е важно да се гледа на думите в тяхната обстановка, там, където сме се срещали с тях и ако може след това да ги пренесем във времето с чувството, с което сме ги носили в съзнанието си", казва Абаджиева. Тя има идеята да съчетае научното знание за думите с художествения разказ за "преживяването" им в своеобразен "речник" и се надява да я осъществи.

Чуйте разговора с Магдалена Абаджиева в звуковия файл.

Снимки – личен архив на Магдалена Абаджиева 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37