Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?
Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.
Антон Колев, ръководител на местната организация в Габрово на Национално дружество "Традиция" – директно включване от връх Шипка преди началото на възстановката на историческите събития, в очакване на възпроизвеждане на една жива картина.
"Нашите предци – славните български опълченци – са живи, докато ние помним тяхното дело, прекланяме се пред тях и пресъздаваме тези картини, работим за България, мислим за нейното бъдеще. Смятам, че те винаги ще бъдат живи в нашите сърца, докато това нещо се случва."
В Националното дружество "Традиция" членуват всякакви хора – по професия, по образование, по възраст, разказва още Антон Колев. "Ние сме отворена организация за всички, които обичат българската история, които ценят нашите предци и нашите близки, които са се борили за нашата свобода, за добруването на България. Нямаме ограничения по пол, вяра и всички останали неща, по които хората се различават. Имаме членове от всички краища на нашата държава. Организацията е около 1000 души имаме активни членове плюс партньорски организации – окол 2000 души с всичките ни партньори.
В момента на връх Шипка тече бурна организация. Така че – на Шипка не всичко е спокойно. Ще пресъздаваме най-епичните боеве от 9-и до 11-и август тук на Шипка преди 147 години."
В официалната програма е отбелязано: 12 часа, жива картина от НД "Традиция" - Габрово.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – БТА, ФБ профил на НД "Традиция" - Регионален клон "Цанко Дюстабанов" - Габрово и личен архив на Антон Колев
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg