Пейо Яворов, един от най-значимите български поети-символисти, напуска Анхиало, днешно Поморие, през 1898 г., но не преди да сподели със сестра си Екатерина пророческите думи: "Ти помни, че брат ти ще стане голям поет".
Именно на поморийския бряг Яворов осъзнава своето поетическо призвание и прави истинския си дебют с поемата "Калиопа" в списание "Мисъл". В този период той създава над 25 стихотворения и поеми, като по този начин утвърждава своето място като значим национален творец.
Милчо Талев, дългогодишен председател на Народно читалище "Просвета 1888" и директор на Градската художествена галерия "Дечко Стоев", споделя, че през 2004 г. се навършват 125 години от пристигането на Яворов в Анхиало. Въпреки изминалото време, поетът остава жив в съзнанието на местните хора. Талев подчертава, че ежегодните поетични празници "Яворови дни", които през тази година честват своето 66-о издание, са ясен знак за непреходното значение на творчеството на Яворов.
На 29 август 2024 г. започват поетичните празници в Поморие, които ще продължат до 1 септември. Откриването ще се състои пред паметника на Пейо Яворов от писателката Здравка Евтимова. По неговите думи празниците ще предложат синтез от различни видове изкуства – театър, изобразително изкуство, музика и литература.
Милчо Талев обръща внимание на традиционните конкурси за поезия и рецитация, които са основни акценти на "Яворови дни". През годините тези конкурси са привлекли големи имена като Дамян Дамянов и Христо Фотев, което, според него, е доказателство за значимостта на събитието в националния културен календар. Талев отбелязва, че хора от различни краища на страната идват специално за тези празници, поддържайки жива традицията вече 66 години.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg