Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" празнува 50-годишнина

Етнографският музей в Тутракан е единствен по рода си на Балканите и по поречието на Дунав

Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене"
Снимка: winetour-northeast.bg

Било е време, когато рибарските мрежи са символизирали упорството, трудолюбието и вярата на хората по поречието на р. Дунав. Как се съхранява богатата материална и духовна култура, общественото устройство и бита на българите от крайдунавските рибарски селища?

На 50-годишнината от откриването на единствения по рода си на Балканите и по поречието на Дунав етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", град Тутракан разговаряме в "Нашият ден" с музейния уредник Величко Атанасов.

По думите на Атанасов етнографският музей "Дунавски риболов и лодкостроене" е емблемата на Тутракан. В града има нов музей "Тутраканска епопея", посветен на българската бойна слава, но той по-трудно бива припознат от туристите, подчертава гостът.

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" е бутиков и впечатлява със своята история и с разказите, които съхранява, заявява Атанасов. Въпреки че се води етнографски, музеят изпълнява и природонаучна функция, като отговаря на някои интересни въпроси за естествената среда в района. Например посетителите научават, че рибата в реката е намаляла поради изчезването на блатата, обяснява Атанасов.

Музейният уредник загатва някои от интересните разкази и обекти, с които туристите могат да се запознаят в етнографския музей.

По думите на Атанасов положението на съвременните рибари в района е тежко, тъй като държавата въвежда непосилни изисквания. Очаква се всеки рибар да се регистрира като едноличен търговец и да плаща високи данъци и такси. Атанасов пояснява, че за повечето рибари това е допълнителен поминък, който упражняват след работно време, а новите изисквания биха обезсмислили това усилие.

Музеят ще отпразнува своята 50-годишнина с поредица от събития. На 12 септември в Дунавския парк ще бъде открита изложба, посветена на музейната история, съобщава Атанасов.

Предстои и научната конференция "Културни наследства и общности" с научен ръководител проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе.

Целия разговор чуйте в звуквоия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27