Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За неизбежната случайност" на "Аполония" 2024

Иван Ланджев представи на Празниците на изкуствата в Созопол сборника си с есета, истории и фрагменти

Не мислим и не живеем в един жанр, дните ни са шизофренични, достатъчно еклектични и книгата на Иван Ланджев покрива различни, големи полета от знанието на днешния ден, каза Георги Господинов по повод "За неизбежната случайност" – сборника с есета, истории и фрагменти на Ланджев, който беше представен в Градската художествена галерия в Созопол в рамките на 40-ата "Аполония".

Книгата има седми тираж и продължава да държи вниманието на читателите.

В нея откриваме еклектична смес от есета по злободневни поводи, истории за неволни рекордьори, за един по-обичащ рибояд, а и за един Щастливец, ескизи на любими поети и писатели, джаз музиканти и спортисти, художествени текстове, маскирани като публицистика, афоризми, фрагменти и всякакви парчета време.

Ето и какво каза Иван Ланджев за книгата си пред публиката в Созопол.

За да разберете напълно обаче за какво говори поетът, есеист и философ, можете да чуете "Милион и едно желания" – един от текстовете в сборника му. Той е прочетен от самия автор.

По текстовете от книгата "За неизбежната случайност" беше създадено театрално представление по идея на Маргарита Младенова и Иван Добчев. То живее трети театрален живот в "Сфумато", можете да го гледате на 24 септември.

Иван Ланджев завършва философия и културология в СУ "Св. Климент Охридски", а от 2015 е доктор по руска класическа литература. Като Фулбрайт стипендиант, специализира в Чикагския университет през 2023. Гост-писател на Literarisches Colloquium, Берлин  през 2022.

Носител на Голямата награда за поезия "Орфеев венец"  за 2019, както и на "Южна пролет", "Веселин Ханчев", "Владимир Башев". Негови стихове са преведени на десет езика. Пише сценариите на известни български телевизионни сериали, в момента е творчески директор в рекламна агенция. Превежда от английски и руски, преподава творческо писане. 


Снимка – "Аполония"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30