Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Снимка: Puls.bg

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения".

Проф. д-р Иво Петров

В Lege Artis се включва  проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани с неконтролираното високо кръвно налягане, мащаба на проблема в България и иновативните методи за лечение.

По думите на проф. Петров половината пациенти с артериална хипертония у нас не се контролират по ред причини – медикаментозни, физиологични, психологически, социални и т.н. Артериалната хипертония е многофакторно заболяване, което трябва да бъде следено непрестанно чрез пълноценна оценка на състоянието и правилна медикаментозна терапия. Специалистът допълва, че дори пациентите, подложени на правилна терапия, могат да развият психологическа или физиологическа резистентност към лечението.

Артериалната хипертония е заболяване, което представлява гигантски проблем у нас, подчертава проф. Петров. Състоянието може да доведе до сърдечна недостатъчност, като високата цел е лечението да предотврати усложненията, заявява професорът.

"Трябва да се верифицира дали е добър контролът на хипертонията у нас.", изтъква проф. Петров и обръща внимание, че България се старае да бъде много активна в контрола на пациентите с артериална хипертония.  

"За съжаление проблемът у нас е много сходен с този в другите страни. Причината е в модерния начин на живот, за който са характерни стрес, обездвижване, повишено тегло, злоупотреба с вещества, тютюнопушене.", обяснява специалистът.

Неконтролираната хипертония засяга около 40 % от обхванатите, заявява проф. Петров. Лечението непрестанно се обновява чрез иновативни медикаментозни, поведенчески и технологични методи. Промяна в начина на живот, умерена терапия, нови технологични възможности – всичко това влиза в лечението на пациентите, уточнява специалистът.

Иновациите като реналната денервация не са панацея, подчертава проф. Петров.

Лечението на артериална хипертония е комплексно и изисква вниманието на специалисти от множество специалности, тъй като сърдечно-съдовите заболявания създават поражения в целия човешки организъм, по думите на професора.

Мобилните дефибрилатори са тема, която изисква обществено внимание, заявява проф. Петров.

"Държавата в момента не обръща внимание на подобни мисии. Имам горчивото усещане за изгубен инстинкт за самосъхранение.", споделя специалистът и изразява надеждата, че скоро отново ще се обърне внимание на важните за обществото неща.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъзовец – "китно селце, обрасло отвсякъде"

Село Бъзовец е едно от обезлюдяващите села в Северозападна България. Намира се в община Вълчедръм, област Монтана и според последното преброяване в него живеят 69 човека. Според Цветелина Тончева – читалищен секретар на местното читалище "Факел 1926", в селото живеят около 20-тина човека, основно възрастни хора. Югоизточно от селото под стената..

публикувано на 12.10.24 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07