Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Снимка: ФС на Радослав Бимбалов

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем.

В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое", който вече може да бъде намерен на Алея на книгата.

Оруел написва антиутопията "1984" през 1948 година като предупреждение за близкото бъдеще. Бимбалов споделя, че е подходил различно – написал е нещо, което вече се е случило. Отправна точка в повествованието е периодът след края на Covid-19 пандемията и преди началото на войната в Украйна. Това, по думите на автора, е време, в което човечеството е поело дъх, без да осъзнава колко много неща са се променили.

Основен мотив в книгата е този за изчезналото състрадание, като в антиутопичния сюжет присъства дори Агенция за емоционален контрол. Според Бимбалов състраданието е в основите на човешкия вид, а неговото осезаемо отсъствие е тревожно. Съпричастността днес е лицемерна, повърхностна или просто я няма.

"Искахме да накараме машините да станат хора, а превърнахме себе си в машини.", заявява писателят.

Бимбалов сам определя решението да пише от името на Бог като скандално, дръзко и може би нелепо в представите на някои читатели. Целта е книгата да избухне в душата на всеки, който я прочете, и да събуди въпроса защо сме склонни да приписваме на Бог своите недостатъци, своята жестокост, своята безчувственост и жажда за мъст.

"Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим. Във всеки от нас съществува зло, но ние сме склонни да го отричаме. Единствено разговорът със себе си, който е разговор с Бог, може да доведе до тази истинност.", казва Бимбалов.

Авторът подчертава, че основната тема в книгата не е нито религиозна, нито божествена. Във фокуса на размисъл е Човекът.

Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Кошийн" на 25 години

Празник за ценителите на дръм-ен-бейса и брейкбийта предстои в столичния клуб Joy Station на 17 октомври . Това са мястото и датата, на които нетърпеливо очакваме една от най-успешните формации на британската електронна сцена – "Кошийн" . Съспенсът се сгъстява, тъй като гостите пристигат в рамките на мащабно турне, за да отпразнуват своите 25..

публикувано на 14.10.24 в 13:48

Музеят на родопския карст възвръща мястото си сред 100-те национални обекта

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в Чепеларе, който наскоро бе включен в престижния списък на 100-те национални туристически обекта. Музеят има дълга и богата история, основан през 1980 година на базата на музейната сбирка по..

обновено на 14.10.24 в 12:44
Янислав, Неда. Луиза, Деляна Хаджиянкова, Никол, Мария, Надин

Тийнейджърът в мен: Деляна Хаджиянкова

Тя е червенокоса, с лунички, прилича на Пипи Дългото чорапче, но първата ѝ роля е Малкият принц. Обича морето, съученичка е на Петя Дубарова, има над 20 роли в киното, последно я следяхме в сериала "Братя", а сега през вечер може да я гледаме на сцената на Сатиричния театър, където е просто неузнаваема във всяка роля! За незабравимите..

публикувано на 14.10.24 в 12:29
Петя Дубарова

Изкуството в мен: Поезията на Петя Дубарова

Петя Дубарова е родена през 1962 година в Бургас. Започва да пише стихове в най-ранна детска възраст и има първи публикации във вестници и списания. Нейни духовни наставници са поетите Христо Фотев и Григор Ленков. Независимо от ранната слава, която я превръща в "най-младата сред големите творци на България" , Дубарова остава лоялна и добра..

публикувано на 14.10.24 в 12:24
Кадър от

"Сънят на пациента" с младата режисьорка Клара Стоянова

"Сънят на пациента" е дипломният филм на младата режисьорка Клара Стоянова , която завърши Киноуниверситета "Конрад Волф" в Бабелсберг, Германия. За граничния период, в който живеем, и за близкото бъдеще – разговор с режисьорката в "Terra Култура". "Големите промени предизвикват объркване, но точно в такива периоди трябва да се действа..

публикувано на 14.10.24 в 11:45