В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и духа на града София.
Александър Шпатов сподели какво ново предлага преработеното издание на сборника. "Това е ново допълнено издание", каза той. Към всеки от първоначалните разкази е добавен контекст – какво се е случило покрай самата история, продължение на разказа или изцяло нова история. Книгата започва с интригуващ списък на нещата, които може да правиш в София, за да изживееш духа на града. Този списък, написан преди 12 години, въвежда читателя в настроението на разказите. Новото издание завършва с актуализиран списък за 2024 г., който придава на сборника усещане за автентичност и връзка с настоящето. „Трябваше да гарантираме, че наистина е на живо от София“, подчерта той.
Шпатов отбеляза и промяната в начина, по който хората възприемат информацията през последните 10 години. Докато преди десетилетие хората масово четяха книги, днес видеосъдържанието е основният източник на информация. По време на литературните разходки из града, които организира, Шпатов осъзнал, че на всеки ъгъл в София се крие по една история.
Художникът Дамян Дамянов, който отговаря за илюстрациите и оформлението на книгата, сподели своята визия за проекта в предаването.
"Много от текстовете в сборника ми бяха познати, тъй като бях чел първото издание преди 10 години", каза той. Според него обновеното издание напомня за промяната на един град – същият град, но с различно лице, точно както и книгата с времето се е обогатила и преобразила. Дамянов обясни, че илюстрациите в книгата са базирани на символите от герба на София – църквата "Св. София", Витоша, водите на града и т.н. Всяка от илюстрациите съпътства разказите, като визуално допълва историите с образи, които читателят може да открие или асоциира, докато чете.
На шега, но с подчертано значение, Дамянов посочи две прости правила за по-красив и естетичен град: "Трябва да пазим чистота и да спазваме реда – например, на ескалатора в метрото да стоим вдясно."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg