Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова.
"Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това изказване не съответства на фактите изобщо. Можем да сравним текстовете на трите закона – американския, руския и текста на проектозакона на "Възраждане". Когато разглеждаме внимателно формулировките, можем да видим, че българският законопроект изглежда като руския закон, след поправките в него, след започване на войната в Украйна.
Първо, да кажем какви са съвпаденията между американския закон, руския закон и проекта на "Възраждане". И трите закона формално съвпадат по това, че обхващат широк кръг лица и организации – физически и юридически лица, НПО и медии. Но американският ограничава този кръг през ясно определени критерии. Техните критерии предполагат чуждестранно участие.
В Русия това участие е чуждестранно влияние и финансиране, което може да бъде всяка сума, която може да бъде еднократна и да съставлява незначителна част от общото финансиране, но няма никакви определени граници. Т.е. дори и ваши роднини да ви преведат пари от чужбина, според закона в Русия вие може да бъдете обявен за чуждестранен агент. В руския закон не е ясно определено какво означава да бъдеш под чуждестранно влияние.
Според законопроекта на "Възраждане" определението на чуждестранен агент също е много размито и включва фактически всяко лице или организация, получаваща материална подкрепа от чужбина над 1000 лева. Но ако аз работя за чуждестранна фирма и моята заплата е над 1000 лева, то аз според закона на "Възраждане" чуждестранен агент ли съм?
В САЩ този закон не се прилага за организации или лица, които получават чуждестранно финансиране и не действат по указание на чуждестранен принципал. Това е много съществена разлика, защото принципал е лице или компания, което наема и плаща на агент, за да извърши определени действия в негова полза, интереси и от негово име или в полза на неговата държава, на принципала.
Такъв пример за САЩ е RT ("Раша тудей"). През 2017 година американска медийна компания, работеща в интерес на руския държавен канал RT, беше регистрирана като чуждестранен агент, съгласно закона на САЩ, защото всъщност тази компания беше филиaл на RT, която е медия, финансирана от Русия. Т.е. ние имаме принципал – руската държава и филиал на държавна телевизия в САЩ, с огромно финансиране.
Това означава, че за да обявиш някого за чуждестранен агент, първо, трябва да бъде доказано финансиране от принципал, и второ, трябва да докажеш, че принципалът влияе на обществото през своя агент. Това е ключът."
Финансиране от "Америка за България"
"Ако някой е упрекнат, че е чуждестранен агент, защото е финансиран от "Америка за България", то г-н Костадинов би трябвало да може да предостави всички необходими доказателства не само какво финансиране получава съответната организации, но също и че получава указания какво трябва да направи на територията на България. Това е много важно, да се докаже, че някой получава указания от принципала, за да упражнява влияние."
Критериите
"Много е важно в тези закони да се обърне внимание на критериите за дейност, по които могат да те обявят за чуждестранен агент в САЩ, в Русия или в българския проектозакон.
В Русия може да те обявят за чуждестранен агент за политическа дейност и това практически включва всякаква обществена активност, като например участие в обществени дискусии, дори дискусии в НС, участие в обществени акции, свързани с държавното управление. Не само, в Русия може да те обявят за чуждестранен агент за провеждане и разпространение на обществени изследвания, които могат да повлияят на общественото мнение. Според руския закон дори социологически агенции могат да бъдат признати за чуждестранни агенти. По същия начин е и в българския законопроект – дейността, която подлежи на това определение "чуждестранен агент" е много широка. И във вашия законопроект дейности, като разпространяване на информация, изследвания, проучвания, обучителни мероприятия, също попадат под санкциите.
Вашият законопроект като терминология е точно като руския, например в него има формулировка "формиране на обществено мнение" или "разяснителни кампании", без обяснение какво се има предвид с тези формулировки. По тази причина те могат да бъдат интерпретирани произволно, също както се случва в Русия. И в българския, и в руския закон тези широки формулировки позволяват властите да признават за чуждестранни агенти практически всеки нехаресван от тях субект."
Как се промени в Русия Законът за чуждестранните агенти
"Руският закон доведе до катастрофални последици за демократичните институции в Русия, защото признаването им за чуждестранни агенти доведе до преследването им, ограничаването на дейността им и голям натиск върху тях. Най-накрая през декември 2022 г. 18% от признатите за чуждестранни агенти имаха заведени наказателни дела. Този закон нарушава основни човешки права, включително правото на изразяване или пък това на сдружаване.
Българският законопроект има точно същите формулировки като руския. Вижте какво се случва сега в Русия със свободата на словото. Този закон е инструмент за масови репресии, за ограничаване на политически права, избирателни права на гражданите.
В Русия сега, след няколко поправки на закона, чуждестранен агент не може да провежда образователна дейност, също така не можеш да рекламираш при обявен за чуждестранен агент, чуждестранен агент не може да участва в избори като избираемо лице.
Проектозаконът на "Възраждане" е много страшен, защото много прилича на руския закон във формулировки като "формиране на обществено мнение", защото през интерпретации това може да включва почти всички видове информационна дейност дори вашата и моята, ако получаваме каквото и да е финансиране от чужбина над 1000 лв. Този законопроект на "Възраждане" е като бомба със закъснител, защото е само първа стъпка.
Забелязах, че той изглежда дори в момента много по-лош от руския закон за чуждестранните агенти, който беше приет през 2012 година в Русия. Вашият сега е по-лош, защото включва по-широк кръг на застрашени дейности и след няколко поправки, ако се приеме такъв закон, вие може след няколко години да се окажете с инструмент за деконструкция на демокрацията в България.
Ако българите проспят този закон и той бъде приет, не знам какво ще стане тук.
Трябва да реагирате, като общество, много остро и много бързо, защото тези хора, които правят това, според мен, без да имам доказателства, но според мен партия "Възраждане" всъщност е реален чуждестранен агент тук в България и принципалът им е много ясен. Ясен е, защото виждаме мотивите, които съвпадат. Нямам доказателства и се чудя, защо никой в България не ги търси.
Но мотивите ясно личат, защото сега глобално в света се развиват няколко центъра на автокрация и диктатура и Русия е един от тях. Русия увеличава влиянието си глобално, използвайки вътрешни агенти в демократичните държави, които да разрушават институциите им и да свързват тези държави с руската политика.
Има голям риск сега за България да попадне отново под голямото влияние на Русия, дори да се върне в състояние на сателит на Русия. Ако българите продължават да спят, това е съвсем реално да се случи тук.“
Снимка – личен архив23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg