Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки Мрежата

Дезинформацията като опасност. Или?

Новата рубрика "Въпреки Мрежата", във времето на "Мрежата", от 16.30 до 17.00 часа, ще разяснява конструкциите на медийния език и как работят/не работят медиите в контекста на спазване на законите и етичните кодекси на журналистиката. 

Нашата постоянна, но и новоприсъединена аудитория, ще може да добие ориентири за качеството и истинността на информацията, която получава, включително и през социалните мрежи, за да може да пресява, за да разбере, за да направи оценка, изводи и избор по даден проблем, конфликт или криза. За всичко това ще помагат специалистите в областта на медийната експертиза и всички, които се занимават с медийно образование.

Фондация "42" преди месеци реализира непредставително проучване сред български граждани (300 респонденти) за темите, по които дезинформацията е постигнала успехи и е насадила скептицизъм по отношение на европейски политики, ценности, послания и интеграционни процеси.

Според количественото проучване в топ темите, по които се срещат най-много фалшиви новини, са общата европейска валута (евро) – в контекста на икономически срив и провокиране на бедност (65%), за общата отбранителна политика – в контекста на загуба на суверенитет и сигурност (50%), и за социалната справедливост и закрила – в контекста на равенство между половете, домашно насилие и права на ЛГБТ+ хората (50%).

Повече подробности можете да научите от Александър Куманов от фондация "42".

Снимка – фондация "42"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10