Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Елена Шагай
Снимка: Личен архив

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да се реализира професионално в своята област.

След като става майка, Елена решава да насочи своята енергия към нещо друго – да създава сладки изделия за своите деца. Така се ражда идеята за малък сладкарски бизнес, който тя кръщава на двете си дъщери – "МАША & ДАША".

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

Основният акцент в нейната работа са ръчно рисуваните меденки – истински произведения на изкуството. Освен разнообразие от торти, макарони, мъфини и бисквити, Елена създава и уникални сладкиши, които вече се продават не само в България, но и по целия свят, включително в САЩ, Канада и Южна Корея.

Въпреки че е тук само от пет години, Елена вече се чувства като у дома си и споделя, че обича всичко в България. В ефира на предаването "Нашият ден"тя разказа какво я е довело тук и какви предизвикателства е срещнала:

"Преди пет години съдбата ме доведе в България. Търсех място за спокоен живот за себе си и децата, и реших, че България е страната, която може да ми предложи това спокойствие. Най-голямото предизвикателство за мен тук беше намирането на работа."

Историята на Елена е пример за смелост и креативност, както и за това как любовта и семейството могат да вдъхновят ново начало и успешен път, дори далеч от родината.

Чуйте разговора в зувковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00