В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени буквално за ден", споделя тя.
По това време нейният партньор ѝ предлага да пътува с него до България, за да опознае тази част от света и да се откъсне от американската реалност. Ейми прекарва месец в страната ни и всяко лято се връща тук, докато с партньора ѝ решават, че е време да създадат семейство. Така преди 23 години тя се премества в България за постоянно. В България се раждат нейният син и дъщеря, а когато остава самотна майка, Ейми се изправя пред предизвикателството да осигури препитание за себе си и децата си и става преподавател. "Работя с всякакви деца – с аутизъм, с физически увреждания, но и с деца без затруднения", обяснява тя.
С времето тя натрупва достатъчно опит, за да създаде своя собствена обучителна школа, която и до днес ръководи с помощта на своите деца. В школата тя работи по своя методология и помага на деца с различни затруднения. "За децата е важно да имат приятели и да не се чувстват сами", казва тя, споделяйки трудностите, които среща в работата си, особено когато децата са след операция или имат проблеми в семейството.
Ейми намира радост в това, че може да съчетава майчинството с работата си. "Тази работа ме устройва, защото мога да отглеждам и своите деца", допълва тя. Макар че среща трудности с българския език – "Най-много ме затруднява граматиката, чета бавно и не мога да пиша ръкописно", споделя Ейми – тя се чувства добре в България. "Тук е моят дом, имам любов, деца..."
Ейми обича българската кухня, особено таратора и зрънчото, както и българското море. София също я привлича и я кара да се чувства в безопасност, което е контраст с живота в Ню Йорк, където според нея престъпността е голяма и животът не е толкова сигурен. "Може да има много пари, но няма време да се харчат. Ако имаш само пари, а нямаш време, то това не е живот", размишлява тя.
През последните 20 години Ейми е доброволец в различни фондации и организации в България, както и в църквата. "Важно е за мен да бъда полезна, да бъда като пример за децата", казва тя. Освен това, Ейми е впечатлена от българските баби и тяхната роля в семейството. "Ако имаш добра баба, това е златно нещо. В САЩ няма такова нещо, тук бабите и лелите помагат, това ми харесва".
За Ейми, животът в България се отличава с по-голямото внимание, което хората отделят един на друг, в сравнение със САЩ, където, според нея, "всеки е сам за себе си".
Чуйте разговора в зувковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg