През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето, мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица.
Епизоди от живота в някои от забележителните виенски кафенета, запазили много спомени и късчета история, разказва в "Нашият ден" редакторът на предаването Наталия Маева.
Историята гласи, че в края на Втората османска обсада на Виена през 1683 година, един полски шпионин получава като награда за военните си заслуги чували с мистериозни за европейците зърна. Като човек с предприемчив дух, находчивият служител на кайзера решава да започне бизнес, създавайки първото виенско кафене в близост до катедралата "Св. Стефан".
Кафявата течност се оказва твърде горчива, затова предприемачът я смесва с мляко и захар – така се появява любимият на виенчани меланж.
Маева разказва любопитни истории, свързани с някои исторически кафенета. В едно от тях, намиращо се близо до Бургтеатър, според легендата, е проведен своеобразният кастинг за български цар и е предложено името на Фердинанд. Във времето кафенето е било любимо на Фройд, както и на Густав Малер.
Съществуват различни видове традиционно виенско кафе, като всеки от тях има интересна история и начин на сервиране, разказва Маева и изброява някои от най-известните и посещавани виенски кафенета – "Централ", "Моцарт", "Демел", "Сахер".
В края на разговора нашият редактор пожелава на слушателите да се разходят из виенските улици и да усетят вълшебството на кафето, което може да бъде опитано само там.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg