Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден за борба с алергиите:

Алергията – болест на съвремието

Акад. Петрунов: Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот

Снимка: Pixabay

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща.

В Световния ден за борба с алергиите в "Нашият ден" разговаряме с акад. Богдан Петрунов – за видовете алергии, разпространението им, сезонната обусловеност и превенцията.

Алергията е болестта на съвремието ни. По думите на акад. Петрунов, е важно да бъде повишена информираността по отношение на заболяването и неговата превенция, тъй като алергиите са сериозен феномен.

Дихателната алергия, известна като бронхиална астма, е сред най-сериозните алергични заболявания. Сенната (поленова) хрема, уртикарията, лекарствената алергия, алергията, причинена от инфекции и тази, в следствие на замърсена околна среда са други често срещани реакции, които увреждат дихателната система, кожата и храносмилателната система, обяснява специалистът.

По данни на СЗО финансовите средства, необходими за диагностика и лечение на алергичните заболявания, са два пъти повече от средствата, отделени за СПИН и туберкулоза, взети заедно, изтъква акад. Петрунов.

Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот. Факторите на околната среда от човешки произход са индустриалното и транспортно замърсяване на въздуха. Климатичните промени, предизвикващи вулканична и въздушна активност, също оказват глобално влияние върху проблема, заявява акад. Петрунов.

Съвременният начин на хранене, в който доминират изкуствените съставки и храни, също е пряко свързан с алергичната предразположеност. По думите на акад. Петрунов има доказана пряка връзка между затлъстяването и бронхиалната астма.

Изключително вредно влияние върху човешкия организъм оказва безразборната употреба на лекарствени продукти и антибиотици. Освен че тази практика води към антибиотична резистентност, тя усилва и шансовете за поява на алергично заболяване.

Въпреки масовите кампании тютюнопушенето се увеличава в световен мащаб, заявява акад. Петрунов и допълва, че този навик директно усилва алергичните реакции в човешкия организъм.

Радиацията се повишава и уврежда имунната система. Гостът съветва да използваме слънцезащита, която да ни предпазва от ултравиолетови лъчи, но да следим за алергична реакция, тъй като химически субстанции могат да доведат до такава. Ако забележим и най-малкия признак за кожна реакция, трябва да се обърнем към дерматолог.

Има значителен напредък в лечението на алергичните заболявания, по думите на акад. Петрунов. Най-съвременните методи за борба с алергиите са биологичната терапия и широко използваната специфичната имунотерапия – ваксинация срещу съответния алерген. За да има качествено лечение на болния, трябва да има качествена диагностика – това в България се извършва на много високо ниво, изтъква гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04