Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

| обновено на 03.10.24 в 10:34
Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография "Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование"Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването на философията и гражданското образование като основен елемент в обучението. Особено внимание е отделено на процесуалния подход, първоначално формулиран от Алфред Норт Уайтхед. Този подход се използва както за философията на образованието, така и за съчетаването на компетентностния подход с модел, основан на ценности.

Книгата ще бъде представена на 4 октомври от 18:00 часа на сцена "Централни хали" и е достъпна безплатно на страницата на Академично издателство "Марин Дринов".

В анотацията на монографията се посочва, че тя е насочена към учители, преподаватели и възпитатели в средни училища (VIII – XII клас), както и към философи, социолози, педагози и други представители на социалните науки. Монографията ще бъде полезна и за студентите, които се обучават за учители. Освен теоретични изследвания, този труд предлага и практическо приложение на световния опит в образованието чрез примерни уроци, които могат да послужат като модел за преподавателите.

Проф. Веселин Петров, един от авторите на книгата, заяви в ефира на предаването: "Потребността да бъде издадена такава книга е предизвикана от акцента върху т.нар. компетентностен подход, който напоследък привлича все повече внимание. Въпреки огромното количество литература по темата, до момента липсваше достатъчно широко теоретично изследване, което да обясни откъде възниква въпросът за компетентностите, как се появяват и какво е мястото им в съвременното общество и развитието на човешката цивилизация."

Той също така добави: "Ние, авторите на този монографичен труд, претендираме, че най-перспективно е използването на процесуално-философска методология на образованието."

Доц. д-р Силвия Борисова, също част от авторския екип, сподели: "В книгата си прецизираме и разработваме методологията на Уайтхед за целите на българското образование."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35