Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!
Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас.
Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет.
Акад. Богоева споделя, че днешният ден е време на равносметка, на размисли и на свидетелството, че не е забравена. Примабалерината споделя, че още сънува балет. В просъница съчинява хореографии и непрекъснато работи.
"Живея и спя с движението на балета", признава акад. Богоева.
В своя професионален път акад. Богоева е възпитала много танцьори и хореографи, което създава у нея усещането, че е направила нещо добро. А на сцената примабалерината казва, че винаги е давала всичко от себе си.
Акад. Богоева заявява, че, като педагог, не е запазила нито една тайна, тъй като има желание да предаде своето познание на тези, които искат и могат да я чуят.
"Педагогическата работа в балета е огромна отговорност", подчертава примабалерината.
В момента акад. Богоева подготвя и своята втора стихосбирка. Тя констатира, че стиховете ѝ са тъжни заради усещането, че е отдала целия си живот на нещо, което сега е напълно неглижирано в България.
"Боли ме, защото изкуството има нужда от подкрепа. Това е изключително голямо постижение – българският балет", казва акад. Богоева и допълва, че балетното изкуство тук е живо, а нивото му – високо.
В края на разговора акад. Богоева споделя, че най-много я ощастливяват вниманието на хората и фактът, че е заобиколена от уважение и обич.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg