Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!
Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас.
Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет.
Акад. Богоева споделя, че днешният ден е време на равносметка, на размисли и на свидетелството, че не е забравена. Примабалерината споделя, че още сънува балет. В просъница съчинява хореографии и непрекъснато работи.
"Живея и спя с движението на балета", признава акад. Богоева.
В своя професионален път акад. Богоева е възпитала много танцьори и хореографи, което създава у нея усещането, че е направила нещо добро. А на сцената примабалерината казва, че винаги е давала всичко от себе си.
Акад. Богоева заявява, че, като педагог, не е запазила нито една тайна, тъй като има желание да предаде своето познание на тези, които искат и могат да я чуят.
"Педагогическата работа в балета е огромна отговорност", подчертава примабалерината.
В момента акад. Богоева подготвя и своята втора стихосбирка. Тя констатира, че стиховете ѝ са тъжни заради усещането, че е отдала целия си живот на нещо, което сега е напълно неглижирано в България.
"Боли ме, защото изкуството има нужда от подкрепа. Това е изключително голямо постижение – българският балет", казва акад. Богоева и допълва, че балетното изкуство тук е живо, а нивото му – високо.
В края на разговора акад. Богоева споделя, че най-много я ощастливяват вниманието на хората и фактът, че е заобиколена от уважение и обич.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg